ABD'den dehşete düşüren iddia! Rusya, ölüm listesi hazırladı

ABD’den dehşete düşüren iddia! Rusya, ölüm listesi hazırladı

ABD’nin BM Cenevre Ofisi Temsilcisi Bathsheba Nell Crocker, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e bir mektup yazarak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettikten sonra öldürülecek veya kamplara gönderilecek Ukraynalıların listesini hazırladığını belirtti.

LİSTEDE KİMLERİN OLDUĞUNU YAZDI

Cocker tarafından Bachelet’e gönderilen mektupta, hedef alınabilecekler arasında Ukrayna’da sürgünde olan Rus ve Belaruslu muhalifler, gazeteciler, yolsuzlukla mücadele aktivistleri, dini ve etnik azınlıklar olduğu konusunda uyarı yapıldı.

“DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Mektupta, “Rusya’nın Ukrayna’da halihazırda işgal ettiği bölgelerinde devam eden insan hakları ihlallerinden derin endişe duyuyoruz ve bu endişelerin yeni bir askeri saldırının ardından katlanarak artacağı konusunda endişelenmek için her türlü nedene sahibiz” ifadeleri yer aldı.

“HEDEF ALTINDALAR”

Mektupta, “Geçmiş Rus operasyonlarında hedefli öldürmeleri, adam kaçırmaları, iz kaybettirmeleri, haksız tutuklamaları ve işkence kullanımını içeren bu eylemler, muhtemelen Ukrayna’da sürgündeki Rus ve Belaruslu muhalifler, gazeteciler de dahil olmak üzere Rus eylemlerine karşı çıkanları hedef alacaktır. Ayrıca yolsuzluk aktivistleri, dini ve etnik azınlıklar ve LGBT kişiler gibi savunmasız nüfuslar da hedef altındadır” denildi.

“GÜVENİLİR BİLGİLERİMİZ VAR”

Mektupta, “Özellikle, Rus kuvvetlerinin askeri bir işgal sonrasında öldürülecek veya kamplara gönderilecek olan Ukraynalıların listelerini oluşturduğuna dair güvenilir bilgilerimiz var. Ayrıca Rus kuvvetlerinin barışçıl protestoları dağıtmak için ölümcül önlemler alacağına dair güvenilir bilgilerimiz var” ifadeleri kullanıldı.

Crocker mektubu yazma amacının, “Rus işgalinin bir insan hakları felaketi meydana getireceğine dair erken bir uyarı vermek” olduğunu belirtti. ABD’nin BM’ye yaptığı bu uyarıda bilgilerin kaynağı konusunda ise açıklama yapılmadı.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Rusya, ABD’nin iddia ettiği ölüm listesiyle ilgili haberleri yalanlayarak, bunu “mutlak kurgu” olarak nitelendirdi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Bu mutlak bir aldatmaca, bir yalan. Bunun tamamen kurgu olduğunu biliyorum, böyle bir liste yok. Bunlar yalan haberdir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.