Afiş afiş ahlaksızlık: Kim dur diyecek?

Ağır yansılara karşın görmezden gelinen müstehcen ve ahlaksız reklam panolarına gün geçtikçe bir yenisi ekleniyor. Kadıköy’de açılan İBB’ye ilişkin Müze Gazhane’de resmedilen müstehcen duvar görsellerinin akabinde otobüs durakları, tramvay durakları, metro istasyonları ve metrobüs duraklarında yer alan Netflix reklamları vatandaşa pes dedirtti.

YANSILAR ÜZERİNE KALDIRILDI

İBB tarafından açılan Müze Gazhane’ye resmedilen kelamda “sanat eseri” duvar görsellerinde hem müstehcen hem de korkutucu figürler yer alıyordu. Kelamda sanat yapıtının üzerinde yer alan figürlerin kamuya açık ve çocukların görebileceği bir alanda yer alması üzerine vatandaşlar bu görsellerin kaldırılması istenmişti. İBB takımlarının, gelen ağır reaksiyonlar üzerine geçtiğimiz günlerde bu görselleri kaldırdığı ortaya çıktı.

TOPLUMSAL MEDYADAN BÜYÜK REAKSİYON

Reaksiyon çeken görsellerin kaldırılmasının akabinde bu sefer de tartışmalı bir sinema afişi İstanbul’daki panolarda uzunluk gösterdi. Cem Yılmaz’ın Erşan Kuneri dizisinin reklam afişlerinde yer alan, ‘Ebenin Avı’, ‘faqbadi’ ve ‘Darbeli Matkap’ üzere müstehcen sözler ebeveynleri isyan ettirirken, toplumsal medyadan da reaksiyon yağdı. Kullanıcılar, “Karaköy, İstanbul’un göbeği. 13-14 yaşındaki çocuklar ilanın türevlerini üretip, “ananın avı, bacının avı eheehe öheheh’ diyerek etrafında dolanıyor”, “Tükenme sendromu ile bütün tuşlara tıpkı anda basıyor ‘sanatçı’ belirli, ancak hiç güldürmüyor”, “İstanbul’un her yerinde bu afişler, artık güldürmeyen adamın son çırpınışları ve Netflix bu ahlaksızlığı kaçırır mı, tabi kaçırmaz manşet yapar hatta!”, “Böyle çoluk çocuğun gözüne sokulan reklamlar için bir kontrol yok mu? Bir otorite yok mu? #pazar #ersankuneri” tabirlerini kullandılar.

Prof. Dr. Hacı Duran

Gençleri amaç alıyor

Ahlaksız afişlerin şuurlu bir formda gençleri gaye aldığını söyleyen Sosyolog Prof. Dr. Hacı Duran, şu değerlendirmelerde bulundu: “Fragmanlar ve reklamlar direkt doğruya temel insan haklarına alışılmamış bir biçimde planlanıyor. Zira bu, onlar için yarar kapısıdır. Hitap ettikleri kesim de yetişkin nesil değil, 25 altı yaş kümesidir. Yetişkinler bunlardan haz etmediği için yaşları 25’in altında olan jenerasyonu amaç alırlar. Zira gençlerin klâsik metotlarla öğrenme ve terbiye üslubu yok. Bu usul reklamlardan çabuk etkilenirler. Gelecek jenerasyonu şuurlu olarak bozuyorlar. Bütün gençleri birebir kefeye koymak yanlışsız değil lakin genel olarak şimdiki gençlerde bağlanma duygusu yok, tüketiciler ve bu çeşit reklamlardan etkileniyorlar. Tesiri kaçınılmaz, engellemek de yanlışsız değil fakat yanlış olduğunu gösterecek alternatif bilgi sunabiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.