Antalya’da akıllara sakinlik veren haciz kurnazlığı

Antalya’da haciz yoluyla bağlanan araçlarını kimi vatandaşların enteresan bir yolla geri almaya çalıştığı ortaya çıktı. Araçların iç aksanını, motor, koltuk ve tekerleklerini söktükten sonra yol kenarına park edip kendi araçlarını polise ‘şüpheli araç’ diye ihbarda bulunan birtakım şahısların akabinde yediemin ihalesine girerek aracını ucuza aldığı belirlendi. Bu usullerden en ilginci ise yediemin otopark sahiplerini bile şaşırtan araç motoru oldu.

Antalya kent merkezinde haciz yoluyla bağlanan araçlarda artış yaşanırken, kimi vatandaşların yediemin otoparkına kaldırılan araçlarını geri alabilmek için enteresan bir sistem denediği ortaya çıktı.

Motor, iç elektrik aksamı, tekerleri ve koltukları, hatta direksiyonu dahi sökülen araçları sokağa bırakan sahibi daha sonra kuşkulu araç ihbarında bulunuyor. Polis ihbarın belirtildiği adrese gelip yaptığı incelemede aracın yakalama hacizli olduğunu belirleyince araç yediemin otoparkına kaldırılıyor.

Burada park edilen araç, düzenlenen ihalede tekrar sahibi ya da ortaya soktuğu bireyler tarafından bedelinin altında geri alınıyor.

ARAÇ HACZİNE GİTTİLER YALNIZCA MOTORUNU BULDULAR

Gelen araçlar ortasında polis ve yediemin otoparkı sahiplerini şaşırtan en farklı olay ise haciz yakalamalı araç bağlamaya gidildiğinde karşılaşılan araç motoru oldu. Çekiciyle gidilen bölgede araç bekleyen polis ve yediemin vazifelileri, yalnızca araç motorunu görünce neye uğradığını şaşırdı. Çekiciye yüklenen araç yediemin otoparkına alınıp koruma altına alındı.

İÇİ BOŞ KASA GELİYORDU, BİRİNCİ KERE MOTOR GELDİ

Söz konusu araç motorunu görünce çok şaşırdıklarını belirten Antalya Otoparkçılar ve Oto Yıkamacılar Derneği Lideri Hakan Topçu, bu durumun yediemin otoparkları için büyük bir kasvet olduğuna işaret etti. Topçu, “Bütün aksamları kayıp. Bunlar yedieminler için eza. Bunun koruma edilmesi, daima bir yerden bir yere taşınması, satışının yapılmaması bizim için kasvet. Evvelce bize parçalanmış araç geliyordu, kasası geliyordu ancak birinci sefer bir motoru geldi. Öbür kısımlarını parçalayıp satıyorlar. Aracın üzerinde fazla bir borcu var ve o borcu ödeyemeyeceğinden neyi kurtarırsam kardır hesabı yapıyor. Yarın icra dairesi buna karşı nasıl bir ödeme yapacak onu da bilmiyoruz. Sahibi de, aracın plakası da aşikâr değil” diye konuştu.

“KENDİLERİNİN İHBAR EDİYORLAR”

Bazı vatandaşların hacizli araçlarını en düşük ziyanla tekrar geri alabilmek için tüm iç aksanlarını söküp polise kuşkulu araç ihbarında bulunduğunu söyleyen Topçu, “Vatandaş aracını kendisi söküyor ve aksanlarını bir yerde koruma ediyor. Aracı parçaladıktan sonra bir yere park ediyorlar ve kendilerini ihbar ediyorlar. Uzun müddet terk edilmiş araç olduğunu söylüyorlar. Polis gittiği vakit aracın şasesinden yakalama olduğunu belirleyip yediemin depolarına teslim ediyor. Akabinde tekrar ihaleye girip ucuza alarak koruma ettiği aksanları takarak aracını kullanıyor” dedi.

“6 YILDIR SÜREÇ YAPILMAYAN ARAÇ VAR”

Topçu, İcra İflas Kanunu’nda düzenlemeler yapılması gerektiğini, yönetmeliklerde aksaklıklar olduğunu belirterek, “Burada 2017 yılında otoparka bağlanan araç var ve o yıldan bu güne kadar hiçbir süreç yapılmamış. Alacaklı olan, aracın bağlanmasını isteyen kişi, aracın satılıp parasına kavuşmasını istememiş. 6 yıldır burada bu araç hiçbir süreç yapılmadan bekliyor. 50-55 tane üzerinde haciz evrakı var. Araç sahibinin bunu çıkarması mümkün değil. Bence satılıp hem borçlunun borcundan düşülmesi lazım, hem de alacaklı kişinin alacağına kavuşması lazım. Yönetmeliğe uyulup 2017 yılında satılması gerekiyordu. O zamanki kıymeti ile şu anki kıymeti ortasında müthiş bir fark var. Bu icra iflas kanundaki aksaklıklardan kaynaklanıyor” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.