Apple’ın 5G modem çalışmalarında büyük sorun

Apple, dışa bağlı olmayı çok fazla tercih eden bir firma değil. Örneğin şirket, uzun yıllardır iPhone ve son dönemde MacBook ve iPad modellerinde kendi işlemcilerini kullanıyor. Tabii bunlara rağmen halen bazı donanımların üretimi konusunda farklı şirketlerle ortaklık gerçekleştiriyor. 5G modem de bunlardan birisi.

Apple’ın son dönemdeki 5G modem tedarikçisi Qualcomm. Şirketin yeni iPhone serilerinde bu üreticinin modemleri karşımıza çıktı. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Apple’ın gelecek planlarında özellikle bu konuda diğer firmaların değil de kendi tasarladığı yongaları kullanmak yer alıyor. Fakat son ortaya çıkan bilgilere göre Qualcomm bir süre daha tek tedarikçi olmaya devam edecek.

Apple, 5G modem çalışmalarında istenen seviyede değil

Ming-Chi Kuo, Apple’ın halihazırda devam eden 5G modem çalışmalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Daha önceki raporlar, şirketin 2023 yılından itibaren iPhone modellerinde Qualcomm’un yongaları yerine kendi modemlerini kullanmaya başlayacağı yönündeydi. Bu da iPhone 15 serisine işaret ediyordu.


Apple, 5G modem çalışmalarında şimdilik başarısız oldu

Kuo, son raporunda bu durumun şimdilik mümkün olmadığını dile getirdi. Zira Apple, 5G yongaları ile ilgili çalışmalarında istenen seviyede değil. Şirket, tatmin edici sonuçlar alana dek tek tedarikçisi Qualcomm ile ortaklığa devam edecek. Ayrıca yarı iletken firmasının 2023’te modem yongalarının yüzde 20’sini üretmesi bekleniyordu, ancak son gelişmeyle bu da yüzde 100 olarak değişti.

Apple’ın kendi tasarladığı 5G modemlerini ne zaman kullanmaya başlayacağı ise şimdilik belli değil. Ancak son raporları göz önüne aldığımızda şirketin bu konuda acele etmek istemediğini görüyoruz. Bu nedenle iPhone’larda ve diğer ürünlerde kullanılması biraz zaman alacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.