Bakan Koca: Asistan tabip nöbetleri ayda 8 günü aşmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, asistan hekimlerin nöbet sayılarının kısıtlanmasına ait yönetmeliğin önümüzdeki hafta Resmi Gazete’de yayımlanacağını söyledi.

Asistan tabiplerin nöbet sayıları hakkında konuşan Koca, “Sistemin yükünü çeken asistan arkadaşlarımız. Yeni devirde asistan arkadaşlarımıza olumlu ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 nöbetten fazla olmayacak. 8 nöbete indirdik, haftaya yönetmelik yayınlanıyor” açıklamasında bulundu.

Asistanların taban fiyatlarında de düzenleme yapıldığını, ek ödeme yönetmeliğiyle katsayılarında artışa gidildiğini ve mesai sonrası çalışmalarının önünün açıldığını hatırlatan Koca, “Önümüzdeki periyotta, asistan arkadaşlarımızın nöbet sayıları yeni yönetmelikte 8’i aşmayacak. Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Biz nöbet sonraki 24 saatten fazla çalışılmamasını ve bunun da 8 nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Münasebetiyle çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelir seviyeleri artarak bundan bu türlü rahatlıkla evlenebilecek.” dedi.

Bakan Koca, intern hekimlere yapılan ödemenin taban fiyat seviyesine çıkarılacağını da anımsatarak, şunları kaydetti:

“İntern arkadaşlarımızla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın muştusu olmuştu kabine sonrası ve bundan bu türlü intern yani son sınıflarında minimum fiyat kadar bir fiyat muştusu olmuştu. Bununla ilgili de bakıyorum bilhassa intern arkadaşlarımız ‘niye hala bu bize ödenmiyor’ diyor. Bildiğiniz üzere bu, kanunla olan bir durum. Yani internlere verilecek olan bu fiyatın değişikliği kanunla mümkün. Meclis tatilde olduğunda, iradesi nasıl devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken devirde devreye girecek. İntörn hekimlere yapılan ödemenin taban fiyat seviyesine çıkarılması kararı 18 Temmuzda açıklandı. TBMM, 1 Temmuzda tatile girmişti. Yeni yasama periyodunda, gerekli irade tecelli edecektir. Taban fiyat seviyesinde ödeme, Meclis’ten çıkacak maddeyle uygulamaya konacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.