Batı, Rusya'ya karşı Ukrayna'ya askeri desteği artırıyor

Batı, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya askeri desteği artırıyor

Rusya’nın üçüncü günde şiddetini artıran Ukrayna’daki saldırılarına dünyadan tepki yağarken, Batılı ülkeler de Rusya’ya karşı askeri gücü artırmaya çalışıyor.

Litvanya Savunma Bakanlığı, NATO’nun Baltık savunmasını güçlendirmek amacıyla Hollanda’nın Litvanya’ya ek asker göndereceğini duyurdu. Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas, “Dün Hollandalı bakanla görüştüm. 70 Hollanda askeri Litvanya’da halihazırda bulunan birliklere katılacak” dedi.

Fransa da Ukrayna’ya askeri ekipman gönderecek. Fransa ordundan yapılan açıklamada, Ukrayna’ya gönderilecek silah ve askeri ekipmanla ilgili planlamaların sürdüğü belirtilerek “Tahmin edileceği gibi şu anda bölgeye ekipman sevkiyatı zor bir süreç” dendi.

Çekya hükümeti de bugün Ukrayna’ya 6,8 milyon dolar değerinde silah ve mühimmat gönderme kararını onayladı. Gönderilecek malzemeler arasında otomatik silahlar bulunduğu belirtilirken, Twitter’dan yapılan açıklamada “Yardımlarımız sürecek” ifadesi yer aldı.

Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’ya saldırı emri vermesi sonrasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 100 savaş uçağının yüksek alarm seviyesinde tutulduğunu, 120’den fazla savaş gemisinin de hazır beklediğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.