Bilim Heyeti Üyesi Turan’dan ‘eylül’ uyarısı

Prof. Dr. Sema Turan, ‘Haftalık corona virüs Tablosu’ndaki olay sayısı artışına ait, “Şu anda yavaş bir artış kelam konusu. Tahminen 2-3 hafta sonra eylül üzere bu sayılar artabilir fakat aşı varken bu pikin daha yavaş bir seyirle yükseleceği düşüncesindeyim” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr, ‘Haftalık Koronavirüs Tablosu’ndaki olay artışına ait açıklama yaptı.

Prof. Dr. Turan, şu an yavaş artış olduğunu belirterek, “Önceki periyotta yaşadığımız piklerdeki üzere birkaç hafta içerisinde yüksek bir bedele ulaşma durumundan farklıyız artık zira ortamda aşı var. Aşı varken bu pikin daha yavaş bir seyirle yükseleceği fikrindeyim ben. Lakin virüse karşı dikkatlerin hiçbir halde elden bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum. Tahminen 2-3 hafta sonra eylül üzere bu sayılar artabilir. Lakin aşılı bir toplumdaki artış suratı, aşısız bir toplumdaki artış suratı üzere olmayabilir” dedi.

Prof. Dr. Turan, artan olaylara karşı Bilim Konseyi üyelerinin daima diyalog halinde olduğunu kaydedip, şöyle konuştu:

*Bilim Kurulu’muz şu an toplanmıyor lakin biz kendi ortamızda da görüşüyoruz. Daima fikir alışverişindeyiz.

*Vaka artışlarını her vakit kendi içimizde kıymetlendiriyoruz. Neler yapabiliriz, onu konuşuyoruz. Bu hayli değerli. Hepimizin ortak noktası ve geldiğimiz yer aslında aşılama.

*Hatırlatıcı dozların yapılıyor olması ve bu artış başladığından beri halkımızın da hassaslığı bir ölçü arttı zira müspet hadise sayısı arttıkça farkındalık artıyor ve ‘Ben hatırlatma dozumu olmamışım’ diyenler çabucak gidip hatırlatma dozlarını yaptırıyorlar. Aşılama da bunlara paralel bir formda artıyor. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.