CHP Milletvekili Sertel: Şeker bile tane ile satılmaya başlandı

Zamların arkası gerisi kesilmezken haziran başında kilosu 20.95 TL’ye satılan şeker, bayrama sayılı günler kala yüzde 23 artırımla 25.90 TL’ye kadar yükseldi. Bu artış da bayramlık şekere yansıdı.

Kurban Bayramı öncesi yapılan artırımlarla birlikte bayram şekeri Ankara’da 0,75 kuruşa satılmaya başlandı. İsyanını toplumsal medya üzerinden duyuran CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel Cumhuriyet.com.tr’ye mevzuya ait çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bayram şekerinin tane ile satıldığına değinen Sertel, kelamlarına şöyle devam etti:

“Ne yazık ki hoş ülkemde çocukluk dönemlerimde bayramlarda el öpmeye gittiğimizde elimize 5-6 tane konulan bayram şekeri, Ankara’daki dükkanlarda tek olarak 0,75 kuruşa satılmaya başlanmış. Yani bir şeker neredeyse 1 TL düzeyine gelmiş. Bu son derece üzücü bir durum. Dükkân sahibi ile konuştuğumda gelip 1,5 lira verip 2 şeker alan çocuklar olduğunu söyledi…” 

“İKTİDARIN UYGULADIĞI SİYASETİN BİR SONUCU”

Şekeri kilo ile alma imkânı olmayan ailelerin çocuklarına tane ile şeker alabilecek noktaya geldiklerine dikkat çeken Sertel, “Bu durum iktidarın uyguladığı siyasetin bir sonucu. Türkiye’de pancar üretimini desteklemeyen, pancardan üretilen şekeri yok eden, şeker fabrikalarını elden çıkarıp oraları fabrika olarak değil de arazi olarak birilerine peşkeş çeken siyasi iktidar ülkemi bu hale getirdi” dedi.

Sertel ayrıyeten, “Bu fiyatlardan sonra bayramlarda şeker ikram eden ailelerin artık bu geleneği sürdürebileceklerini hayal edemiyorum. Çocukluğum aklıma geldi; el öptüğümüz vakit cebimize doldurulan bayram şekeri bugünkü pahayla 10 tanesi 7,5 lira edecek biçimde satılıyor. Bu çok üzücü bir tablo” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.