CHP’li Mürsel Alban’ın ‘bakımevleri’ yansısı: Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ne iş yapıyor?

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü’ne bağlı Yaşlı Bakımevi Müdürlüğü’nün Menteşe’de bulunan Abide H. Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden, yaşlı yakınlarına yazı gönderildiğini açıkladı.

Alban’ın açıklamalarına nazaran, yazıda; iki yıl evvel yapılan teste nazaran bakımevi binasının hasarlı olduğu ve mümkün bir sarsıntıda yıkılma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. Binada güçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğinin belirtildiği yazıda, “Bakım ve sorumluluğunu kendiniz yahut yakınlarınız üstlenerek kuruluşumuz ayrılış süreçlerini başlatmanız, bunun mümkün olmaması durumunda Bakanlığımız Engelli ve Yaşlı Hizmetlerine bağlı ilimiz dışında bulunan yaşlının durumuna uygun rastgele bir huzur konutuna nakli sağlanacaktır” sözleri kullanıldı.

Yaşlı yakınları, “Devlete emanet ettiğimiz yakınlarımızı ‘ya tekrar yanınıza alın ya da diğer kente göndeririz’ diyorlar. Bizim imkânımız olsa kendimiz bakarız aslında. Öbür bir yere de gitmelerini istemiyoruz. Yaşlı insanlara yapılanlar ayıptır, günahtır” yansısını gösterdi.

Hasta yakınları, öbür bir kente nakil sürecinin bu hastaları mevte terk etmekle eş kıymet olduğunu tabir etti.

Yaşlı yakınlarına gönderilen yazıyı “skandal” olarak pahalandıran CHP’li Alban, “Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ne iş yapıyor? Bu panik halindeki halk ne yapacağını şaşırdı” yansısı gösterdi.

Mevzuyu; Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıyan Alban, şu soruların karşılığını istedi:

  • Muğla vilayetinde, Abide H. Nuri Öncüer Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin tüm çalışanı ve ekipmanlarıyla birlikte taşınacağı bir bina, bir tesis yok mudur?
  • Bu istikamette Muğla vilayetinde uygun bir tesis, bina yahut yerleşke arama çalışmanız olmuş mudur?
  • Binanın hasarlı olduğu bilgisinin iki yıl evvel verildiğin argümanı vardır. Muğla vilayet sonları içinde iki yıldır uygun bir yer neden bulunamamıştır?
  • Bakım ve Düzgünleştirme Merkezi’nde kalan yurttaşların yakınları Muğla’da yaşamaktadır ve bu şahısların diğer bir kente nakil yapılmasına itiraz etmektedir. Bu bahiste bir çalışmanız var mıdır?
  • Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı olarak vazife yaptığınız kabine; birçok tesis, yol, köprü üzere hizmetleri rekor vakitte yapmakla övünmektedir. Yaklaşık 2 yıldır taşınması gündemde olan bir yaşlı bakımevi ve rehabilitasyon merkezine, Muğla üzere yüzölçümü geniş bir Büyükşehir’de yer bulunamamasını nasıl izah ediyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.