CHP’li Mustafa Adıgüzel: ‘Bakan Kasapoğlu, gençlerimizi vakıf ve cemaatlere peşkeş çekiyor’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yapılan yüzde 80 oranındaki artırıma reaksiyon gösterdi.

Adıgüzel, “Cumhurbaşkanı tarafından taban fiyata yapılan yüzde 30 artırımdan sonra, KYK yurtlarına da yüzde 80 artırım yapıldı. Bu yüksek artırımlar, bu rahat olmayan ve yetersiz sayıdaki KYK yurtları nedeniyle gençlerimiz vakıfların, cemaatlerin ellerine düşüyor… İşte bu yüzden Bakan Kasapoğlu, bu uygulamalarıyla gençlerimizi vakıf ve cemaatlere peşkeş çekiyor” dedi.

Adıgüzel, bugün toplumsal medya hesabında paylaştığı görüntüde şunları söyledi:

  • Cumhurbaşkanı tarafından taban fiyata yapılan yüzde 30 artırımdan sonra, KYK yurtlarına da yüzde 80 artırım yapıldı. Cumhurbaşkanı KYK yurtları için, ‘hem otel konforunda hem de çok ucuz’ demişti. Ortalığı pislik götürüyor. Herhalde KYK yurtlarındaki bu gençlerimiz de rahatlıktan, konfordan ve de çok ucuz olduğu için intihar ediyor olsa gerek.
  • Siz enflasyonu bile yılda yüzde 70 açıkladınız. Bu öğrenci yurtlarına yüzde 80 artırım nedir? yani siz iktisattaki açığı ve beşli çeteye ödediğiniz paraların açığını yoksul aile çocuklarının barınma mecburiyeti üzerinden mi gidereceksiniz? Zati mesken kiraları da ortada. Bu öğrenciler meskenlerinde de barınamıyorlar, yüksek kiralar nedeni ile. Yurtlarda da barınamıyorlar. Nereye gidecek bu çocuklar?
  • Ortada bir gerçek var. Ya birisi Erdoğan’ı aldatıyor ya da Erdoğan milleti aldatıyor. Ancak her iki durumda da birileri milletimizi aldatıyor. Geçtiğimiz günlerde KYK yurtlarında gençlerin intiharlarla sarsıldı Türkiye. Anlaşılan Kasapoğlu, bu intiharlar neden oluyor, bu gençlerin sıkıntısı nedir diye ilgilenmek yerine, bu artırım oranı ne olacak diye ona çalışmış. Ve Bilal Erdoğan’a mahsus spor federasyonlarını oluşturmak için çalışmış. Yani gençlerle ilgilenmek yerine.

“GENÇLERİMİZİ VAKIF VE CEMAATLERE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”

  • Tabi ki gençlerimiz kamuda, kamu yurtlarında, devlet yurtlarında yer bulamayınca nereye gidiyor; cemaat vakıf yurtlarına gidiyor. Aslında bu türlü isteniyor. Yani bu yüksek artırımlar, bu rahat olmayan ve yetersiz sayıdaki KYK yurtları nedeniyle gençlerimiz vakıfların, cemaatlerin ellerine düşüyor.
  • Öyle olmasaydı kamuda gereğince ve uygun fiyata yer bulabilseydi gençler, vakıf ve cemaat yurtlarına ne gerek vardı değil mi? İşte bu yüzden Bakan Kasapoğlu, bu uygulamalarıyla gençlerimizi vakıf ve cemaatlere peşkeş çekiyor. Ayrıyeten Bakan Kasapoğlu periyodunda hem Spor Toto kaynakları hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kaynakları bu vakıf ve cemaatlere aktarıldı. Milyonlarca lira… Daha evvel bunu Meclis’te konuşmuştuk. İşte bu formda yetersiz yataklarına bir de fahiş artırım yaparak bu gençlerimiz vakıf ve cemaatlere yönlendiriliyor. Gerçek budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.