Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiyalı mevkidaşı ve İsveç Başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekletirdiği açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede, iki ülke alakaları ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye’nin NATO’nun açık kapı siyasetine bugüne kadar daima tam takviye verdiğini belirterek, ittifak içinde hem üye ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın temel bir bedel olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin, İsveç’in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve kelamda kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun vakittir dikkate getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ terör örgütünün İsveç’teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in terör örgütlerine yönelik siyasi, finansal ve silah dayanağının son bulması gerektiğini vurguladı.

PKK/PYD/YPG’nin DEAŞ’la çaba ettiği savının gerçeği yansıtmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in terör örgütü PKK ve bu örgütün Suriye ile Irak’taki uzantıları bakımından Türkiye’nin tasalarını paylaştığını ortaya koyan somut ve önemli adımlar atmasını beklediklerini lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’den Türkiye’ye yönelik terörist tehdit yüzünden gerçekleştirmek zorunda kaldıkları Barış Pınarı Harekâtı sonrasında savunma sanayii alanında İsveç’in Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini tabir etti.

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, iki ülke bağları ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, NATO içinde bir müttefik açısından tehdit oluşturan terör örgütlerini görmezden gelen bir anlayışın dostluk ve ittifak ruhuyla bağdaşmayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ulusal güvenliğine ve halkına yönelik açık bir tehdide karşı verdiği legal ve kararlı uğraşa hürmet gösterilmesini ve bu uğraşa takviye verilmesini beklemenin en doğal hakkı olduğunu tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.