Dolarla Süreç Yapacaklar Dikkat! Yeni Dolar Kararı Resmi Gazete’de, İşte Detaylar

16 Haziran Perşembe günü yayınlanan Resmi Gazete’de döviz ile süreç yapacakları yakından ilgilendiren bir karar yer alıyor. Özelikle dolar bozduracak ve ya alacak şahısları yakından ilgilendiren gelişme de vergi için gerekli olan kimlik tespiti için gerekli olan dolar fiyatındaki sayılarda değişikliğe gidildi. Tekrar bugün ki Resmi Gazetede terör örgütlerinin finansmanı içinde yeni bir karar yayımlandı. İşte dövizle süreç yapacakları yakından ilgilendiren gelişmenin ayrıntıları…

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN FİNANSMANINI ÖNLEMEK İÇİN GETİRİLEN TEDBİR

Dün gece yayımlanan Resmi Gazete’de kabahat yolu ile elde edilen gelirlerinin aklanmasının ve terörün ve ya terör örgütlerinin finansmanının önlenmesine dair önlemler hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik kararına nazaran cürüm yolu ile elde edilen gelirlerin aklanmasının önlenmesi emeli ile finans kurumları ve özel bankalarca yapılan para transferlerinde kimlik tespiti için gerekli olan para meblağında değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe nazaran kimlik tespiti gerektiren para transferlerinde hudut 75 bin liradan 85 bin liraya çıkarıldı. Değişiklik kararından evvel ise para transferlerinde hudut 75 bin liraydı. Yani para transferinde kimlik tespitindeki hudut 10 bin lira arttırıldı.

HÜKÜMLÜ ŞAHISLAR VE YA KURULUŞLAR İLE İLGİLİDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Ayrıca bugünkü Resmi Gazete’de hükümlü olarak tanınan bireyler ve ya kuruluşların para transferlerindeki kaidelerde da değişikliğe gidildi. Yapılan düzenleme ile bankalara ve finans kuruluşlarına yükümlü olarak tanımlanan kişi ve kuruluşlarca yapılan rastgele bir süreç fiyatı ya da birbiriyle temaslı birden fazla sürecin toplam fiyatı kelam konusu meblağ üzerinde olduğunda müşterileri ismine yahut hesabına hareket edenlerin kimliğini tespit etme ve sürecin gerçek faydalanıcısının ortaya çıkarılması için gerekli önlemleri alma mecburiliği getirildi.

DOLAR ALANA YA DA BOZDURANA 5 BİN DOLAR SINIRI

16 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik bildirisine nazaran Yurt içi ya da yurtdışı posta merkezleri, Türk parası değerini muhafaza hakkında karar kapsamında kurulmuş yetkili kurumlarca ve ya özel finans kurumları ile özel bankalarca yapılan döviz alım satım süreçlerinde vergi kimlik numarası tespiti için gerekli olan meblağ ölçüsü 5 bin dolara çıkarıldı. Daha evvel döviz alım satımı üzere süreçlerde gerekli olan vergi kimlik numarası tespiti 3 bin dolar ile sonluydu. Dün akşam yapılan düzenleme ile vergi kimlik numarası tespitinde hudut 2 bin dolar daha arttırılmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.