Dünya bu skandalı konuşuyor: Almanya ve Ukrayna görüşmesine ‘yapay zeka’ girdi

Rusya’nın Ukrayna’ya hücumları devam ederken, Almanya’nın Berlin Belediye Lideri Franziska Giffey ile Kiev Belediye Lideri Vitali Klitschko ortasında görüntü konferans yoluyla görüşme gerçekleştirildi.

Görüşmede düzmece Klitschko’nun Berlin’deki Ukraynalı mültecilerin durumunu ve onlar için yardım kampanyaları düzenlenip düzenlenmeyeceği ile ilgili sorular yöneltti.

Ancak kısa mühlet sonra görüşmedeki adamın Klitschko olmadığı anlaşıldı. Giffey olayın akabinde yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki dijital ortamlarda itimadı sarsma, Ukrayna ortaklarının ve müttefiklerinin prestijini sarsmak için çevrimiçi de dahil olmak üzere tüm araçlar kullanılıyor” dedi.

BÜYÜKELÇİ TARAFINDAN TEYİT EDİLDİ

Olayın ne halde ortaya çıktığı konusunda ise Frerichs diğer ayrıntılar verdi. Kuşku üzerine Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnyk ile temasa geçildiğini aktaran Frerichs, “Başkanın muhatabının Vitali Klitschko olmadığına dair kuşkular vardı. Görüşmenin ilerleyişi ve mevzunun belirlenmesi konusunda Berlin tarafında kuşkular oluştu. Muhatabın Klitschko olmadığı Ukrayna Büyükelçisi Andriy Melnyk tarafından teyit edildi” sözlerini kullandı.

YAPA ZEKA KULLANILDIĞINDA DAİR KUŞKULAR VAR

Öte yandan, Berlin tarafı muhatabın Klitschko’yu taklit eden biri olarak tanımlarken hem Alman medyası hem de Batı medyası ortaya yapay zeka tezlerini attı.

Devlet Kriminal Dairesi’nin hala soruşturduğu olayda internet korsanlarının Klitschko’ya benzeri sanal bir karakter oluşturduğu sav edildi.

Yapay zeka tekniğiyle oluşturulduğu sav edilen karakterin kim olduğu yahut kimler tarafından yapay zeka formülüyle oluşturulduğunun tespiti için çalışıldığı aktarıldı.

RUSYA’NIN MI PARMAĞI VAR?

Berlin Belediye Lideri’nin bir yapay zeka kurbanı olduğu ortaya çıktı. Toplumsal medyada ve Alman basınında olayda, Rus kapalı servisinin parmağı olabileceği yorumları yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.