DÜZGÜN Partili Aylin Gözü pek: Dev binalar yaparak ekonomiyi ayağa kaldıramazsınız

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesaretli, TBMM Genel Kurulu’nda İstanbul Finans Merkezi Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde kelam aldı.

Cesur, özetle şunları söyledi:

“2009’DA DPT TARAFINDAN HAZIRLANAN PLANLA UZAKTAN YAKINDAN İLGİSİ OLMAYAN BİR PROJE”

“İstanbul Milletlerarası Finans Merkezi planı, 2009’da Devlet Planlama Teşkilatı tarafından hazırlanan planla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir proje olarak önümüzde ve emlakçılık ve gayrimenkul dalına sıkışmış, bu türlü bir maksattaki bir altyapı projesi yalnızca.

İstanbul kendine ilişkin ve övündüğümüz bir büyük dünya kenti iken dünyanın sayılı finans merkezleri ortasında yer alamamıştır ve sorumlusu da yangından mal kaçırmayı deva sanan bir anlayışın Türkiye’yi yirmi yıldır içine soktuğu fasittir. Bu teklifle bu fasitten çıkaramaz, dev binalar yaparak ekonomiyi ayağa kaldıramazsınız.”

“100 BİN GÖÇ BEKLENİYOR, YAKINDA KİRA FİYATLARI ARTACAK”

“Üçüncü unsurda İstanbul Finans Merkezi’nin fiziki alanı ve iştirakçi evrakı hakkında düzenlemeler var. Fiziki alanı sınırlamışsınız en başta, bir alanda sınırlanan bir finans merkezi kanunu ile boş blokları doldurursunuz lakin. 100 bin göç bekleniyor, yakında kira fiyatları artacak; teklif bu hâliyle aslında, bir kira mukavelesi niteliğinden daha fazla bir şey değil.

Evet, dünya uzaktan finansal faaliyetlerle, teknoloji imkânlarıyla alakadarken biz hâlâ ‘Boş kalmasın’ mı diyeceğiz, bununla mı geçineceğiz? Bu proje maalesef bunu sağlayacak.

Siyasal sistemimizin tek şahsa bağlandığı rejimde demokrasiden uzaklaşıldığının göstergesi birebir vakitte 3’üncü unsur zira yirmi yıl idaresini Türkiye Varlık tarafından kurulan bir anonim şirkete bağlıyorsunuz lakin kontrolünü halkın görebileceği formda Sayıştay’a vermiyorsunuz, bunu anlamak sahiden mümkün değil. Neden bu teşviklerden çiftçiyi, öğrenciyi, çalışanları, EYT’lileri yararlandırmıyorsunuz da daima sermayeyi yararlandırıyorsunuz, bunu anlamak da mümkün değil. Ve biz, tekrar de doğrusu, tutanağa geçsin diyelim, hususun 4’üncü fıkrasında Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından verileceği belirtiliyor; neden, ilgili Bakana güvenmiyor musunuz? Yani hani, son periyotta baktığınız da güvenilecek üzere de değil, bunda da haklısınız fakat biz tekrar de doğrusunu söyleyelim, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olsun bu. Yatırımcının ilacı itimat, inanç ikliminin sırrı adalete, işleyen adalet için de demokrasi kural.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.