Etiyopya ve Sudan anlaştı: Diyalog ve barışçıl tahlile bağlıyız

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Abdulfettah el-Burhan, iki ülke ortasındaki problemlerin tahlili için barışçıl tahlil taahhüdünde bulundu.

Ahmed, Burhan ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, iki ülke ortasındaki meseleleri görüştüklerini belirtti.

Ahmed, Etiyopya ve Sudan ortasındaki problemlerin tahlilinde barışçıl yolları deneyeceklerine dikkat çekerek, “Ortak bağlarımız tüm ayrılıkları aşar. Problemlerin tahlili için diyalog ve barışçıl tahlil için taahhütte bulunuyoruz” sözünü kullandı.

SUDAN-ETİYOPYA HUDUDUNDA YAŞANILANLAR

Sudan Silahlı Kuvvetleri, 22 Haziran’da topraklarından kaçırılan 7 asker ve bir sivilin Etiyopya ordusu mensuplarınca infaz edildiğini açıklamıştı.

Sudan Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, 8 Sudanlının öldürülmesine değinerek, alanda somut, gerçek bir karşılık vereceklerini ve bir daha benzeri bir olayın yaşanmasına müsaade etmeyeceklerini duyurmuştu.

Etiyopya tarafı ise savları reddetmişti.

Afrika Birliği, iki ülke ortasında yaşanan gerginlikten derin telaş duyulduğunu belirtilerek, sorunun tahlili için iki tarafa da diyalog davetinde bulunmuştu.

İki ülke ortasında verimli topraklarıyla bilinen tartışmalı Faşaka hudut bölgesinde, yıllardır karşılıklı hudut ihlalleri ve tacizler yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.