Fırtına nedeniyle Berlin’de acil durum ilan edildi

Fırtına nedeniyle Berlin’de acil durum ilan edildi

Almanya’nın özellikle kuzeyinde etkili olan “Ylenia” fırtınası hayatı olumsuz etkiliyor.

Ülkede birçok eyalette okullar tatil edilirken, bazı yerleşim yerlerinde elektrik kesintisi yaşandı.

Fırtına sebebiyle ağaçlar kökünden söküldü, çatılar uçtu. Yetkililer, halka evden çıkmamalarını, sağlam olmayan binalardan ve elektrik hatlarından uzak durmalarını önerdi.

Berlin İtfaiyesi, “Ylenia” fırtınası nedeniyle sabahın erken saatlerinde ülkede acil durum ilan etti. Berlin İtfaiyesine destek için çok sayıda gönüllü itfaiye yardıma çağrıldı. Fırtına nedeniyle polis ve itfaiye ekiplerinin sadece Schleswig Holstein eyaletinde 400 olaya müdahale ettiği açıklandı.

Borken şehrinde 54 bin ev ve işyeri fırtına sebebiyle saatlerce elektriksiz kaldı. Hamburg şehrinde ise fırtına nedeniyle balık pazarında su baskınları ve trafik kazaları yaşandı.

TREN VE UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Almanya’nın Ulusal Demiryolu Operatörü Deutsche Bahn (DB) bugün yaptığı açıklamada, uzun mesafeli tren seferlerinin iptal ettiğini ve sefer iptallerinin cumartesi gününe kadar sürebileceğini aktardı.

Alman havayolu şirketi Lufthansa ise fırtınalar nedeniyle 20 uçuşun iptal edildiğini ve kötü hava koşulları nedeniyle uçuşlarda gecikmeler olacağını duyurdu. Lufthansa, yolcularına seyahate çıkmadan önce uçuş durumlarını kontrol etmeleri önerisinde bulundu.

Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti bugün okulların kapatıldığını duyurdu. Eyalet hükümeti, özellikle çocuklarını kreşe gönderen ebeveynlere çocuklarına evde bakmalarını tavsiye etti. Ülkede Aşağı Saksonya eyaletinde de eğitime ara verilirken, Bremen eyaletinde ise dersler online olarak devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.