Haymana Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Rekora Yürüdü

Tarihimizin dönüm noktaları olan 1071 Malazgirt Zaferi, 1453 İstanbul’un Fethi ve 1923 Cumhuriyet’in İlan tarihlerinin toplamı olan 4447 metrelik bayrak dünyanın en uzun bayrağı oldu.

Binlerce Haymanalı Türk Bayrağını Taşıdı

Haymana Kaymakamlığı öncülüğünde, Belediye, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti teşkilatları, STK’lar, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı yürüyüş coşku ve duygu dolu anlara sahne oldu. Yürüyüşe katılamayan birçok Haymanalı da evlerin balkonlarından ve yürüyüş güzergâhındaki cadde ve sokaklara çıkarak bu coşkuya ortak oldu.

Turgut “4447 Bizim İçin Anlamlı Bir Sayı”

Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği ve kazanıldığı topraklar dolayısıyla Cumhuriyet’in ilk temellerinin atıldığı topraklarda olduklarını belirten Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut “Kaymakamlığımız, Belediyemiz, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partiler, STK’lar, öğrenciler ve vatandaşlarımız coşkuyla sahiplendi. Bayrağın uzunluğu 1071 Malazgirt zaferi, 1453 İstanbul’un Fethi ve 1923 Cumhuriyet’in ilanı bu sayıların toplamı 4447 metre de bizim için anlamlı. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı kutlu olsun, nice yüzyıllar diliyorum.” dedi.

Sak “Yüzüncü Yılı Coşkuyla Kutlamak İstedik”

Cumhuriyet’in yüzüncü yılının coşkuyla kutlandığını belirten Haymana Kaymakamı Osman Sak “Biz de Haymana olarak aynı coşkuyla kutlamak istedik. Cumhuriyetimizin ve tarihimizin önemli sayıları var. 1071 Anadolu’nun kapılarının açılışı, 1453 İstanbul’un Fethi ve 1923 Cumhuriyetimizin İlanı biz bunları toplayarak 4447 metre dünyanın ve Türkiye’nin en uzun Türk Bayrağını açmak istedik. Haymana halkı da buna sahip çıktı. Bu uzunluktaki bayrağı açıp yürüyeceğiz Cumhuriyetimize ve Haymanamıza hayırlı olsun.” dedi.

Binlerce Haymanalı’nın taşıdığı 4447 metrelik bayrakla bir dünya rekoru kırıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx