İngiltere’den Ukrayna’ya askeri eğitim önerisi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile görüşmek hedefiyle başşehir Kiev’e ziyarette bulundu. Johnson, Ukrayna güçleri için, ‘savaşın denklemini değiştirebileceğini’ söylediği bir askeri eğitim programı açıkladı. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, İngiltere önderliğindeki programın her 120 günde 10 bin askeri eğitme potansiyeline sahip olacağı belirtildi. Johnson’ı Kiev’de karşılayan Zelenskiy, İngiltere Başbakanı’nı ülkesinin “büyük dostu” olarak tanımladı. Bu, Başbakan Johnson’ın şubat ayında başlayan Rusya işgalinden bu yana Ukrayna’ya yaptığı ikinci ziyaret oldu.

Sürpriz ziyaretin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında Johnson, ziyaretinin İngiltere’nin Ukrayna halkının yanında olduğuna dair açık ve net bir bildiri vermeyi amaçladığını söyledi. Johnson, “Ukraynalı askerler ülkenizin egemenliğini savunmak için İngiltere füzelerini ateşlerken, birebir vakitte kanıksadığımız özgürlükleri de savunuyorlar. İşte bu nedenle Lider Zelenskiy’e bu savaşın denklemini değiştirebilecek yeni ve büyük bir askeri eğitim programı önerdim” dedi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, programın İngiliz uzmanlığıyla Ukrayna ordusunu eğiteceği ve “konuşlanmalarını hızlandırmalarına, güçlerini tekrar inşa etmelerine ve direnişlerini arttırmalarına” imkan sağlayacağı kaydedildi.

SİBER GÜVENLİK TAKTİKLERİ DE ÖĞRENECEKLER

Askerlerin “cephede savaş kazanma hünerlerinin yanı sıra temel tıbbi eğitim, siber güvenlik ve patlayıcılara karşı taktikler” öğreneceği vurgulandı. Hükümet, programa memleketler arası ortakların da davet edileceğini ekledi. Teklifin Zelenskiy tarafından kabul edilmesi halinde, Ukrayna dışında gerçekleştirilmesi beklenen eğitim operasyonunun boyutu hakkında görüşmeler yapılacağı tabir edildi. Daha evvelki Orbital Operasyonu kapsamında İngiltere 2015’ten Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar 22 binden fazla Ukraynalı işçisi eğitmişti.

‘JOHNSON’I KİEV’DE GÖRMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ’

Başbakanlık açıklamasında, iki başkanın ayrıyeten İngiltere’nin “tahıl ablukasının sona erdirilmesinde nasıl kıymetli bir rol oynayabileceğini” de görüştükleri belirtildi.
Johnson ziyaretini Ukrayna Cumhurbaşkanı ile çekilmiş bir fotoğrafını Twitter hesabından paylaşarak duyurdu; “Sayın Lider, Volodimir. Yine Kiev’de olmak çok güzel” diye yazdı. Zelenskiy’nin Telegram hesabından paylaşılan iletide da “Günlerdir süren bu savaş Büyük Britanya’nın Ukrayna’ya verdiği takviyenin sağlam ve kararlı olduğunu kanıtlamıştır. Ülkemizin büyük dostu Boris Johnson’ı tekrar Kiev’de görmekten memnuniyet duyuyoruz” denildi.

Başbakan Johnson, Doncaster’da bir küme Muhafazakâr milletvekilinin düzenlediği bir konferansa katılacaktı; lakin Kiev’e gitmek üzere ziyaretini iptal etti. Johnson’ın ziyareti Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un da ortalarında bulunduğu Avrupalı başkanların Ukrayna ziyaretlerinin akabinde gerçekleşti. Bu ziyaretler sonrasında Avrupa Kurulu’nun Ukrayna’ya AB’ye aday ülke statüsü verilmesi teklifini desteklemesi, Ukrayna’yı bloğa bir adım daha yaklaştırdı. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.