“Irak çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya”

Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Etraf Komitesi Lideri Abdurrahman Sıddık, 

Irak’taki çölleşme, suyun kullanımı ve toz fırtınalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çölleşme ve kuraklıkla uğraş için IKBY’de çalışmaların sürdüğünü belirten Sıddık, “Irak Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığının açıklamasına nazaran Irak’ta çölleşme yüzde 39’a ulaşmış durumda.” dedi.

Bu durumun IKBY’nin güney bölümlerini de tesiri altına aldığını kaydeden Sıddık, güney ve batı Erbil, Germiyan ve Duhok’un güneyinin bu bölgeler ortasında olduğunu lisana getirdi.

Sıddık, ülkede su kaynaklarının çok olduğunu lakin depolanmadığı için verimli halde kullanılamadığına işaret ederek, “Şu an kişi başına düşen su ölçüsü kullanımı 350-400 litre civarında. Bunun yüzde 80’i israf ediliyor. Bunun için suyun daha denetimli sağlanması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Tarım için Irak’a 35 milyar metreküp su geldiğini ve çiftçinin bu suyu kullandığını hatırlatan Sıddık, “Tarımda suyun daha az kullanılması için bir çalışma yapılıyor. Irak’ta tarım yerlerinin yüzde 50’si susuzluk nedeniyle kullanılamıyor.” diye konuştu.

Modern usulde bir tarım siyasetinin uygulanması gerektiğini vurgulayan Sıddık, şunları söyledi:

“Sümerlerden bu yana kalan tarım anlayışı daha fazla suyun harcanmasına neden olmakta. Örneğin Dicle, Irak topraklarından geçmesine karşın hala bundan yararlanmış değiliz. Irak ve IKBY öteki ülkelerdeki teknolojik gelişmeleri buraya da taşıyarak bu sorunu çözebilir. Türkiye Irak’a suyun yönetimi konusunda yardım edeceğini garanti ediyor ve Irak için su yönetimi merkezi kurmak istediğini söylüyor.”

Irak’taki toz fırtınasının dünyayı tesiri altına alan iklim değişikliğiyle de ilgisi olduğunu söyleyen Sıddık, toz fırtınalarının öbür nedenlerinin ise Irak’ın petrol üretimine yük verilmesi ve çiftçiliğin terk edilmesi olduğunu savundu.

Sıddık, kelamlarını şöyle tamamladı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.