İran’dan Rusya’ya yüzlerce SİHA: Saklı görüşme uydu manzaralarında ortaya çıktı

İran’ın, geçtiğimiz ay içerisinde iki kere ülkeye gizlice gelen Rus heyetlere Şahid-191 ve Şahid-129 Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın tanıtımını yaptığı ortaya çıktı. CNN International’dan Natasha Bertrand’ın ABD istihbarat servislerinden elde ettiği uygu manzaralarına nazaran, bir Rus heyeti, 8 Haziran ve 15 Temmuz tarihlerinde İran’da bir havaalanına gelerek SİHA’ların incelemesini yaptı. Tanıtımın yapıldığı sırada Rus nakliye uçağının da havada seyrettiği uygu imajlarından ortaya çıktı. Rusya’nın bu SİHA’ları Ukrayna alanında kullanacağı düşünülüyor.

“İRAN, RUSYA’YA BİRKAÇ YÜZ SİHA VERMEYE HAZIRLANIYOR”

CNN’e konuşan Amerikalı yetkililer, Tahran’ın güneyindeki Kaşan Havaalanında sergilenen Şahid-191 ve Şahid-129 SİHA’larının hassas güdümlü füze taşıyabildiğini aktardı. CNN muhabiri Bertrand’a açıklama yapan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise, “İran hükümetinin Rusya’ya silah yetenekli İHA’lar da dahil olmak üzere birkaç yüz İHA sağlamaya hazırlandığı bilgisine sahibiz” dedi.

Sullivan, “Yakın bir vakitte İran’ın resmi bir Rus heyetine hücum SİHA’ları sergilediğini değerlendiriyoruz” dedi ve şunları ekledi:

“Bu, Rusya’nın İran’ın hücum SİHA’larına olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor” diye konuştu.

BİDEN’IN ZİYARETİ GÖLGESİNDE GELDİ

Haber, ABD Lideri Joe Biden’ın İsrail, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretin gölgesinde geldi. Biden, geçtiğimiz gün İsrail’de yaptığı basın toplantısında, İsrail Başbakanı Yair Lapid’le İran’a karşı askeri seçeneği görüştüklerini bildirmişti. Biden, “Şu anda var olan İran’dan daha makûs olan tek şey nükleer silahlara sahip bir İran ve muahedeye geri dönebilirsek onları sıkı tutabiliriz” dedi ve İran’a karşı askeri güç kullanımı sorulduğunda, “Son deva buysa, evet” karşılığı verdi.

ABD’li bir yetkili CNN’e, İran ve Rusya ortasındaki artan iştirakin ABD’nin neden Orta Doğu’daki varlığını ve tesirini sürdürmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.