İş bırakan sağlık emekçileri: Bakan Fahrettin bizi kahrettin!

İş bırakan sağlık emekçileri: Bakan Fahrettin bizi kahrettin!

Kemal ATLAN

İlker KILIÇARSLAN

Sağlık Bakanlığı’nın geçen hafta sonu duyurduğu ve sadece doktorları kapsaya maaş emeklilik koşullarında iyileştirme çalışması sağlık çalışanlarının tepkisini topladı.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi sağlık çalışanları çalışma koşullarına dikkat çekmek için ülke genelinde iş bırakma eylemi yaptı. Sendikanın örgütlü olduğu tüm sağlık kuruluşlarında acil, ameliyathane, yoğun bakım, onkoloji ve diyaliz servisleri dışında sağlık hizmeti verilmedi.  Hastaneler önünde toplanan, basın açıklaması yapan, kimi kentlerde yürüyen, pankart açıp sorunlarını haykıran sağlık çalışanları bazı illerde Valiliklerin yasaklama kararıyla karşılaştı.

“İNSANCA YAŞAM İÇİN ÜCRET”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hekimlerin maaşlarına zam yapılacağı yönündeki açıklamalarının ardından SES üyeleri Eskişehir’de de  bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Sağlık emekçileri daha sonra alkışlarla Köprübaşı İl Sağlık Müdürlüğü ek binası önüne yürüdü. SES üyeleri, ‘Sağlık ekip işidir. Herkes için insanca yaşayacak ücret istiyoruz’ yazılı pankart ve ‘Bakan Fahrettin bizi kahrettin’, ‘Yıpranma payı istiyoruz’, ‘covid 19 meslek hastalığı sayılsın’, ‘Sağlık ekip işidir. Ayrıştırmaya kalkmayın’ şeklinde dövizler açarak, ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz’, ‘Sağlık ekip işidir’, ‘Herkese ek zam istiyoruz’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ şeklinde slogan attı. Sağlıkçıların iş bırakma eylemine çeşitli sivil toplum kuruluşları ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de destek verdi.

Sağlık emekçileri kısa vadede taleplerini ise şöyle sıraladı:

* Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için döner sermaye performans uygulamalarının kaldırılarak; yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret verilmeli.

* 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200 ek gösterge verilmeli.

* Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı sayılmalı.

* Yıpranma payı.

ZORUNLU İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILAYAMAZ HALE GELDİK

Tüm illerde olduğu gibi Manisa’da da SES Manisa Şubesi üyesi sağlık çalışanları hastane önlerinde toplanarak yaşadıkları sıkıntıları dile getirip, hükümete seslendi.

“EKONOMİK KRİZİ ARTIK İLİKLERİMİZE KADAR HİSSEDİYORUZ”

Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde alkışlar eşliğinde iş bırakan ve hastane önünde toplanan sağlık çalışanları adına açıklamada bulunan SES Manisa Şube Başkanı Figen Pehlivan, çalışma koşullarının konusunda yaşadıkları sıkıntıların yanına artık ekonomik krizinde eklendiğini ifade ederek, sağlıkçıların artık günlük sorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.