İzmir’de çocuk gürültüsü yüzünden komşusunu öldüren sanık hakim karşısına çıktı

İzmir’in Buca ilçesinde 4 Ocak 2022 günü meydana gelen olayda, birebir binada oturan Adem Ateş (38) ile komşusu emekli uzman çavuş Kemal Yıldız (51), ‘çocuk gürültüsü’ nedeniyle tartıştı.

Taraflar, karakola gidip birbirinden şikayetçi olduktan sonra meskene döndü. Argümana nazaran Ateş, Yıldız’ı dışarıya çağırdı. Çıkan hengamede Ateş, Yıldız’ın tabancasından çıkan kurşunla vurularak yaralandı.

Hayatını kaybetti

Ambulansla Buca Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine kaldırılan evli ve 2 çocuk babası Adem Ateş, kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Olayın akabinde konutunda yakalanan Kemal Yıldız ile ‘azmettirici’ olduğu teziyle gözaltına alınan babası Kazım Yıldız (71) tutuklandı. Bir mühlet cezaevinde kalan Kazım Yıldız, isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı.

Birinci sefer hakim karşısına çıktı

Olayla ilgili hazırlanan iddianame, İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Olaya ait birinci duruşma, bugün İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Tutuklu sanık Kemal Yıldız, duruşmaya SEGBİS (Ses ve Manzara Bilişim Sistemi) ile katılırken, olayda hayatını kaybeden Adem Ateş’in eşi Senem Ateş ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Tutuksuz sanık Kazım Yıldız, duruşmaya katılmadı.

İHA’nın haberine nazaran, mahkemede verdiği tabirinde, çok sevdiği uzman çavuşluk vazifesinden kalp krizi geçirdiği için malulen ayrıldığını, daha sonra silahlı güvenlik kartı alarak özel güvenlik vazifelisi olarak çalışmaya başladığını söyleyen tutuklu sanık Kemal Yıldız, şu tabirleri kullandı:

“Olay günü babamı hastaneye götürmüştük. Saat 12.40’da apartmanın önüne geldiğimde eşim ve kızım apartman kapısından çıkmak üzereydi. Komşumuz Ş.B., eşimi iterek apartmana girdi. Eşimi kastederek kızına, ‘Mikroplara değme’ dedi. Eşim, ‘Neden o denli diyorsunuz? Ayıp değil mi?’ dedi. Sonra bize küfretti ve ‘Bu apartmandan defolun gidin’ dedi. Sonra vefat eden Adem Ateş’in hanımı geldi, o da bağırmaya başladı onunla bir işimiz yoktu. Karşımızda oturan polis dışarı koştu. ‘Abi sen bunlarla uğraşma’ dedi. Otomobilimize bindik gittik.”

“Çeker masraf diye dışarı çıkmadım lakin gitmedi”

Daha sonra polisi arayarak komşularını ihbar ettiğini ve şikayetçi olmak istediğini söyleyen Yıldız, “Apartmana girdim Ş.B. ile eşi E.B. ve Senem Ateş merdivenden inerken, ‘Sizi burada istemiyoruz. Biz de sizden şikayetçi olacağız’ dediler. Sonra polis geldi ve karakola gidip söz vermemiz gerektiğini söyledi. Karakola gidip söz verdim. Daha sonra meskene geldim. Meskene çorba bırakıp, su faturasını alıp çabucak çıkacağım için aracı başka otomobillerin önüne koydum. Tam konuttan çıkacağım sırada dışardan zile basıldı. Balkona çıktım. Adem Ateş, ‘Gel lan p…k. Sen kimsin bizi polise şikayet ediyorsun. Gel arabanı çek buradan’ dedi. ‘Tamam abi’ dedim, kapıyı kapattım. Küfretmeye devam etti. ‘Gel ağzını, burnunu dağıtacağım’ dedi. Çok sonluydu. Tartışma olurken burada değildi fakat ona anlatıp doldurmuşlar. Çeker masraf diye dışarı çıkmadım ancak gitmedi.” diye konuştu.

“Elim tetikte bile değildi fakat silah patladı”

Issız bir yerde güvenlik olarak çalıştığı için taşıma ruhsatlı silahını daima yanında taşıdığını söyleyen Yıldız, “Silahım daima üzerimde olur, içinde de bir tane mermi bulunur daima. Silaha mermiyi sürdüm. Yanıma gelirse silahı gösteririm sarfiyat dedim. Üzerime gelirse havaya bir el ateş ederim diye düşündüm. Üzerime yürürse silahı göstereyim gitsin diye düşündüm. Apartmandan çıktım, yere bakarak otomobilime gittim. Gerimden geldi ve boğazımı sıktı, küfretti. Ben Adem’in yanında çocuk üzere kaldım. Belimde silahı görünce silahı almaya çalıştı. Elim tetikte bile değildi lakin silah patladı. Yere yattı. Başına gittim ‘Abi kalk’ dedim. Arbede sonucu silah patladı, elim tetikte değildi. Karakola gittik sonra. Polislere olayı yeniden bu biçimde anlattım.” dedi.

Olaydan ötürü çok üzgün olduğunu söyleyen Yıldız, “Ben karıncayı incitmiş değilim. Bu türlü bir kaza olduğu için çok üzgünüm. Ailesinden çok özür diliyorum. Birileri doldurmuş göndermiş, o yanımızda bile değildi arbede esnasında. Aramız çok yeterliydi kendisiyle. Bu olaydan evvel de bir tehditte bulunmadım kendisine.” dedi.

“Önce seni öldüreceğim, sonra iki abinin leşini kapının önüne sereceğim”

Kemal Yıldız ile 10 yıldır komşu olduklarını söyleyen Senem Ateş ise 3.5 yaşında ikiz çocukları olduğunu ve çocukların gürültüsü nedeniyle daima Yıldız’ın şikayete geldiğini söyledi.

Kemal Yıldız’ın şikayet etmeye bazen babası Kazım Yıldız’la da geldiğini söyleyen Ateş, “Misafirlerim giderken onları da tehdit ediyorlardı. Benim eşim hayatta küfreden bir insan değildir. Eşim sabah işe giderken eşimin yolunu kesip ‘Çocuklar çok gürültü yapıyor’ diyorlardı. Olay günü Kemal Yıldız ve eşi apartman girişinde Ş.B. ile tartışıyordu. Kemal Yıldız beni görünce, ‘Yılanın başı sensin. Evvel seni öldüreceğim, sonra iki abinin leşini kapının önüne sereceğim’ dedi. Sonra polis geldi. Beni de mevtle tehdit ettikleri için karakola gidip tabir verdim. Tabir verirken eşimin öldürüldüğünü haber aldım. Eşim beni almaya gelecekti karakola.” dedi.

Olayı haber aldıktan sonra konutunun önüne gittiğini söz eden Senem Ateş, “Kazım Yıldız’ı gördüm. ‘Gördün mü ne oldu?’ Sıra sende’ dedi bana ve gitti. Ablası F.Y. de ‘Çocuklarına sahip çıkmazsan bu türlü olur. Devamı da gelecek’ dedi bana.” formunda konuştu.

Ateş ve Yıldız’la tıpkı apartmanda dinlenen E.B. ve Ş.B. de şahit olarak verdikleri tabirlerinde, Kazım Yıldız’ın oğlu Kemal Yıldız’a ‘Vur gitsin bunları. Bunlarla mı uğraşacağız’ dediğini söyledi.

Mahkeme heyeti, Kemal Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, olay anına ait manzara kaydının Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilerek silaha kimin dokunduğunun tespitinin istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.