Mide Ekşimesi Çekiyor Musunuz? O Vakit Kesinlikle Bu Sistemleri Deneyin!

Mide ekşimesi, bilhassa ağır bir yemek yedikten sonra birçok insanın başına gelir. Durum bu türlü zira midenizdeki basınç ekseriyetle yemeklerden sonra artar. Bu, çok mide gazından kurtulmak için özofagus sfinkter kasını açar. Bu süreç sırasında vakit zaman bir ölçü mide asidi çıkabilir. Haftada ikiden fazla mide ekşimesi çekiyor musunuz? O vakit özofagus sfinkterinizin ortalamadan daha sık açılması için yeterli bir talih var. Bunun muhtemel nedenleri obezite, hamilelik, yağ yahut çok baharatlı yiyecekler, sigara, alkol, gerilim yahut yorgunluktur.

ETKİLERİ

Göğüs kemiğinizin gerisindeki ağrılı yanma hissi çok can sıkıcı olabilir. Mide ekşimesi ayrıyeten boğazda tahriş, öksürük ve yutma sıkıntıları, ağzınızda keskin yahut acı bir tat ve ağız kokusu üzere şikayetlere de neden olabilir. Bunun sonuçları, geceleri daha az uyuyabilmeniz ve artık yemeklerden zevk alamamanızdır. Bir müddet sonra mide asidi yemek borunuza ziyan verebilir ve sonunda yemek borusu enfeksiyonuna neden olabilir. Kalıcı mide ekşimesi çekiyor musunuz? Akabinde kapsamlı tavsiye için hekiminizle irtibata geçin.

GIDA GÜNLÜĞÜ

Sık sık mide ekşimesi çekiyorsanız, bir yemek günlüğü tutmanız makul olacaktır. Bu sayede hangi yiyecek ve içeceklerin mide ekşimesine neden olabileceğini daha kolay öğrenebilirsiniz. Örneğin, kimi bireylerde bunun nedeni taze portakal suyu yahut çikolata olabilir. Bu halde, mide ekşimesini önlemek için hangi yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerektiğini bileceksiniz.

Ayrıca aşağıdakileri deneyin:

Belirtilerinizi azaltıp azaltmadığını öğrenmek için daha küçük porsiyonlar yemeye çalışın.
Mümkün olduğunca az yağlı yiyecekler yiyin ve alkolden kaçının.
Yemek yedikten sonra, yemeğinizi kolaylıkla sindirmek en güzelidir. Kanepede uzanmayın zira bu mide asidinin yükselmesine neden olabilir.
Geceleri sık sık mide ekşimesi çekiyorsanız, yatağınızın başını kaldırın. Bunu yaparak göğsünüz midenizden daha yüksektir ve semptomlar azaltılabilir.

İLAÇ TEDAVİSİ

Bu ipuçlarını denedikten sonra hala mide ekşimesi çekiyor musunuz? O vakit semptomları azaltmanın diğer yolları da var. Mide asidi inhibitörleri ve mide asidi bağlayıcıları alabilirsiniz. Asit üretimi, mide asidi inhibitörleri tarafından engellenir. Bir mide asidi bağlayıcısı, midenizdeki asidi nötralize eder ve bağlayarak yanma hissinin kaybolmasına neden olur. Kullanmadan evvel ilaçla birlikte verilen talimatları okumak kıymetlidir. Birtakım durumlarda yan tesirleri olabilir yahut hamilelik yahut B12 vitamini eksikliği nedeniyle ilaç kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.