Norveç’te silahlı atakta 2 meyyit, 21 yaralı: Onur Yürüyüşü iptal edildi

Norveç’in başşehri Oslo’nun merkezinde meydana gelen silahlı atağın akabinde 42 yaşındaki bir erkek gözaltına alındı. Zanlı cinayet, cinayete teşebbüs ve terör hareketleriyle suçlandı. Gece hayatının ağır olduğu bir bölgede meydana gelen hücumda iki kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.

Oslo polis teşkilatı sözcüsü Tore Barstad, gözaltına alınan kişinin hangi saikle hareket ettiğinin şimdi bilinmediğini, saldırıyı tek başına gerçekleştirdiği kanısında olduklarını söyledi. Cumartesi günü lokal saatle 01:00 sularında, tanınan bir LGBTİ+ yeri olan London Pub ile Herr Nilsen caz kulübü ve bir paket servisin yakınında ateş açıldı.

Oslo’da bugün yapılacak Onur Yürüyüşü ise polisin tavsiyesi üzerine iptal edildi. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere olayı “masum insanlara yönelik müthiş ve derinden sarsıcı bir saldırı” olarak nitelendirdi. Kamu yayıncısı NRK’dan gazeteci Olav Roenneberg, “Bir adamın elinde bir çantayla geldiğini gördüm; eline bir silah aldı ve ateş etmeye başladı” dedi. Bardaki bir görgü şahidi, uçuşan cam kesimlerinin kendisine isabet ettiğini söyledi. “Olay olduğunda London Pub’ın dış barındaydım. Bir el ateş edildiğini fark ettim ve bir cam kesimi bana isabet etti. Gitgide daha fazla ateş ediliyordu, ben de iç bara kaçtım ve mümkün olduğunca çok kişiyi yanıma almaya çalıştım” dedi: “İlk başta beşerler ne olduğunu anlamadı lakin sonra panik oldu.”

‘NORVEÇ, BİR İNANÇ TOPLULUĞUDUR’

Bir bayan, Verdens Gang gazetesine silahlı saldırganın maksat aldığı bireylere dikkatlice nişan aldığını belirtti. “Olayın önemli olduğunu anladığımda kaçtım. Yerde kanlar içinde hareketsiz yatan bir adam vardı” dedi. Öbür bir şahit da gazeteye, yerde başından yaralanmış çok sayıda insan gördüğünü söyledi. Norveç Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl olayın ülkeyi sarstığını lisana getirdi. Mehl, “Norveç, herkesin bir cumartesi gecesi dışarıda kendini inançta hissetmesi gereken bir itimat topluluğudur” sözlerini kullandı. (BBC Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.