Öztrak: Yürüyen, uçan, kaçan saraylar yaptılar, yurt meselesini çözemediler

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Çürümüş saray rejimi, kendisine yazlık, kışlık, yürüyen, uçan, kaçan saraylar yaptı. Lakin şu gençlerimizin yurt ve barınma sıkıntısını 20 yıldır çözmedi” sözlerini kullandı.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

* Güç yozlaştırır. Mutlak güç, kesinlikle yozlaştırır.” Gücün tek elde toplandığı Saray rejimlerinde, yozlaşma ve çürüme kaçınılmazdır. “Danimarka Krallığında, çürüyen bir şeyler var.” İşte Shakespeare’in Hamlet isimli yapıtındaki bu meşhur tirat; Saray rejimlerindeki yozlaşma ve çürümeyi, ta çağlar ötesinden bugünlere taşır.

* İnsanlığın asırlarca süren özgürlük çabasının, bu çürümeye bulduğu dermanın ismi ise “Demokrasi ve Hukuk Devleti”dir. Demokrasilerde, Saraylara yer yoktur. Zira saraylar içindekilerle bir arada yozlaşıp çürürken, toplumu da çürütür. Demokrasi bu çürümeyi engelleyen, gücün dengelenip, denetlendiği rejimlerin ismidir.

TÜRKİYE’DE ÇÜRÜYEN BİR ŞEYLER VAR

* Ne yazık ki bugün, “Türkiye’de de çürüyen bir şeyler var.” Çürüyen Erdoğan’ın tek kişilik Saray Rejimi. Çürüyüp, kokuşan bu rejimin, her yerinden irin akıyor. Makus kokular arşı alaya yükseliyor. Hoş ülkemizin havasını zehirliyor. Pisliğin üstünü örtmek için, baskıya ve palavraya sarılıyorlar. Baskıyla, palavrayla millete hesap vermekten kaçanlar, çürüme ve yozlaşmayı daha da hızlandırıyor. Arsızlık bu çürümüş idarenin elinde, tek siyasi sermayeye dönüşüyor.

* Bunun en son örneğini, Erdoğan’ın Soçi dönüşünde gördük. Erdoğan 20 yıldır iktidarda. Üstüne diktirdiği saray rejimi kılığıyla, 4 yıldır işleri tek başına yürütüyor. Balıklı Rum Hastanesi’nde yangın çıkıyor. Sarayın sözcüsü sıkılmadan millete yangına müdahale edebilmek için, Erdoğan’dan talimat beklendiğini söylüyor. Ne vakitten beri, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye, Erdoğan’ın buyruğuna girdi?

KPSS SKANDALI ÇÜRÜMEYİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

* Fakat iş KPSS sorularının çalınmasına gelince, sorumlu Saray ve Erdoğan değil. Sorumlu kim? Sorunu gündeme taşıyan, gençlerimize dayanak veren, Sayın Genel Liderimiz ve Altılı Masa. Memnuniyetler Saray’a, şikâyetler Altılı Masaya. Ülkede döviz kıtlığına sebep olurlar, “Stokçu” diyerek, sanayiciyi suçlarlar. Durduk yere enflasyon canavarını uyandırırlar, “Şükürsüz” diyerek milleti suçlarlar. KPSS sorularını çaldırırlar, “Altılı Masa” diyerek, muhalefeti suçlarlar.

* Ne diyelim; “Arsız güçlü olunca, haklıyı hatalı çıkarmaya uğraşırmış.” Saray ve şürekâsının yaptığı tam da bu… Aslında KPSS imtihan sorularının çalınması, Saray rejimindeki fecî çürümeyi, bir sefer daha gözler önüne serdi. Gençlerimizin toplumsal medyadan feryatları yükselmeseydi, milletin baskısı, bu rezaleti örtbas edilmez noktaya getirmeseydi, Erdoğan yeniden geçmişte yaptığını yapardı. Çalınan sorularla, yüzbinlerce evladımızın hakkının, hukukunun yenmesine, göz yumardı.

HALA LİYAKAT YERİNE SADAKAT DİYORLAR

* Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Kümesi olarak, ÖSYM ve ÖSYM’deki imtihan usulsüzlüklerinin araştırılması için, 2009 yılından bu yana tam 20 önerge vermişiz. Hepsinde de Erdoğan kulağının üstüne yattı. Ülkenin askeriyesini, adliyesini, mülkiyesini, nasıl FETÖ’ye teslim ettiyse, ÖSYM’yi de teslim etmiş. Liyakat yerine, tarikat ve sadakat demiş. İkazlarımızı dinlememiş. Vakit kimi haklı çıkardı? Elbette keyifli değiliz lakin bizi haklı çıkardı.

* Artık tam da seçim öncesi, bir defa daha suçüstü yakalanınca, hasarı denetim edebilmek için Devlet Denetleme Şurası’nı görevlendirdi Erdoğan. Akabinde da bu imtihanı iptal etmek zorunda kaldı. Milyonlarca gencimizin hayalleriyle, umutlarıyla oynadılar. Milyonlarca ailenin emeğini çaldılar. Fakat hala liyakat yerine, Saraya sadakat ve tarikat demeye devam ediyorlar. Kusurlarından hiç mi hiç ders almıyorlar.

* Erdoğan yanılgısında ısrar ediyor. Kusur bir defa olursa yanılgıdır. Tekrarlanırsa, bu artık bir tercihtir. Erdoğan’ın tercihi de muhakkaktır. Yanlışı yanlış yerde aramak, yanlışların en büyüğüdür. Yaşadığımız bu imtihan skandalının sorumlusu, Çürümüş Saray Rejimidir. Bunu da milletimiz çok güzel bilmektedir. Gereğini yapmak, Erdoğan’dan bunun hesabını sormak için, sabırsızlıkla sandığı beklemektedir.

ÇÜRÜME O KADAR VAHİM Kİ FİLTRE KURTARMIYOR

* Çürümüş saray rejimlerinde işler, karanlık dehlizlerde, kapalı kapılar gerisinde yürütülür. İhaleler kime verilecek, kimler ihale edilmiş işi, kimlerin ihale edilmiş işleri ellerinden alınacak, hepsi sarayın karanlık dehlizlerinde karara bağlanır. Saray Rejimlerinde, devletlerarası ilişiklerde de, şeffaflık değil, karartma hâkimdir. Aile üyeleri devlet protokolüne taşınır. İkili toplantılara devlet vazifelileri değil, sadakatinden kuşku duyulmayan, aileye yakın, özel seçilmiş tercümanlar alınır.

* Pazarlıklarda ne söylendi, neyin kelamı verildi, devlet kayıtlarına girmesi istek edilmez. O denli ya, “söz uçar, yazı kalır.” Bir gün bu yazılı kayıtlar çıkar, kanıt olur. Erdoğan Putin ile baş başa görüşme için yeniden Soçi’ye gitti. Nedense görüşme sonrasın da, hem Erdoğan, hem de Putin kameraların karşısına geçip, soruları yanıtlamadılar. Ruslar bu talebin, Erdoğan’dan geldiğini argüman ediyor.

* Tahminen Erdoğan ve Putin yan yana soruları cevaplarsa, Akkuyu Nükleer Santrali’nde neler dönüyor, Ruslar Türk şirketini nasıl kovabiliyor, daha güzel anlayacaktık. Fakat Erdoğan’ın buna müsaade vermediği anlaşılıyor. Onun yerine Erdoğan uçan sarayında, sen, ben, bizim çocuklar diyerek, topladığı kelamda gazetecilere, Saray filtresinden geçmiş bir demeç vermiş. Ancak artık çürüme o kadar dehşetli ki, filtre miltre kurtarmıyor.

ERDOĞAN PUTİN’İN ŞANTİYE ŞEFİ Mİ?

* Erdoğan, “Akkuyu’daki çalışmaları yerinde, şahsen heyetimle bir arada izleyeceğim. Ondan sonra da Sayın Putin’e, oradaki gelinen durumu aktaracağım” diyor. Ben buradan soruyorum, ne vakitten beri Erdoğan Putin’in şantiye şefi oldu? Bunlar ne biçim kelamlar? Akkuyu’da neler olduğunu anlamak için, atlayıp şantiyeye gitmek, oradan Putin’i arayıp, şantiyenin son durumunu raporlamak nasıl bir iş? Allah Aşkına! Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamının, düşürüldüğü duruma bir bakın.

* Memleket toprağında Akkuyu’da neler olduğunu öğrenmek için, Erdoğan, şantiyeye gidecekmiş. Niçin? Zira santral bizim değil, Rusların. Altını bir defa daha çiziyorum. Santral Türkiye’nin değil, Rusya’nın. Santralde üretilecek elektrik kimin? O da Rusya’nın. Türkiye, Akkuyu’da üretilecek elektriğin yalnızca müşterisi. Hem de elektriğin kilovatsaatine, 15 yıl boyunca KDV hariç 12,35 sent üzere, fahiş mi fahiş bedel ödemek zorunda olan bir müşteri…

* Biz Ruslarla daha evvel de ortak projeler yaptık. Aliağa Rafinerisi, İskenderun demir-çelik üzere, kıymetli sanayi tesislerimizi Ruslarla birlikte inşa ettik. Hem de soğuk savaşın en çetin vakitlerinde. Fakat bu tesislerin anahtarlarını hiçbir vakit Ruslara vermedik, anahtarlar Türkiye’de kaldı. Lakin Akkuyu’nun anahtarı Türkiye’de değil. Anahtar Ruslarda…

VATANDAŞLA ALENEN ALAY EDİYORLAR

* Dar gelirlinin vazgeçilemeyecek masraflarından biri beslenmeyse, başkası de barınma tabi ki. Birkaç milyonu aşan fiyatlarla artık mesken almak sabit gelirli için hayal ötesi. Kiralar almış başını gitmiş. TÜİK’e nazaran son bir yılda kira artışı, yalnızca yüzde 26,8. Vatandaşla alenen alay ediyorlar… TÜİK’in makyajlı sayılarını bırakıp, hayatın gerçeklerine baktığımızda, kiralar son bir yılda: Adana’da yüzde 144, Bursa’da yüzde 149, Ankara’da yüzde 156, İstanbul’da yüzde 161, İzmir’de yüzde 164 artmış. Lakin dahası da var…

* Biliyorsunuz üniversite öğrencilerinin üniversitelerle ilgili tercihleri sona erdi üniversiteyi kazanan öğrencilerin. Yakında da bunun sonuçları açıklanacak. Gençlerimiz, gidecekleri üniversitelerden evvel, gidecekleri vilayetlerdeki barınma imkânlarına, kiralara bakıyor. Öğrenci sayılarıyla öne çıkan vilayetlerimizde, son bir yıldaki kira artışları dehşetli. Kiralar Eskişehir’de yüzde 162, Konya’da yüzde 173, Erzurum’da yüzde 130, Antalya’da yüzde 244 artmış.

* Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandığında, bu kiraların nerelere gideceğini Allah bilir. Öbür vilayetlere gidecek gençler ve aileleri şimdiden kara kara düşünmeye başlamışlar. Çürümüş saray rejimi, kendisine yazlık, kışlık, yürüyen, uçan, kaçan saraylar yaptı. Lakin şu gençlerimizin yurt ve barınma problemini 20 yıldır çözmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.