Rize’de 20 metre yüksekte kendine ağaç konut yaptı

Rize’nin Güneysu ilçesinde yaşayan Mehmet Çetin, ODTÜ’yü kazanarak okumak için Ankara’ya gitti. Kovid-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçilince 2020 yılında Rize’ye dönerek köyünde yaşamaya başladı.

Köyünde meskeni olan Çetin, ayrıyeten çocukluğunun geçtiği dedesinden kalan meskenin çökmesi nedeniyle bahçesindeki erik, armut ve hurma ağaçlarında çocukluk hayallerini yaşatmak için konut yapmaya karar verdi.

Çetin, üç ağacın gövde ortasına 6 metrelik bir taban alanı oluşturdu.

Yerden 20 metre yüksekte

Evin genişliğinin beklediği üzere büyük olmadığını fark edince önüne demirlerle destekleyerek balkon çıkıntısı yaptı. Ağaçların ortasına kurduğu konutun sağlam olması için de çelik tel ile ağaca bağlarken, çok sayıda çivi ile ağaca sabitledi.

Eve uzatma merdivenle çıkılırken, merdivenin bulunduğu yerden meskenin yüksekliği 4 metre, ön cepheden ise 20 metreye ulaşıyor.

Eşiyle yazları ağaç meskende kalıyor

Okulunu bitiren, Ankara’da kurduğu firma ile ihracat yapan ve evlenen Çetin, eşi ile birlikte yazları Rize’ye dönerek bir aylık süreçte vaktinin büyük kısmını ağaç konutunda geçiriyor.

Çetin, çocukluğunda ağaçta mesken yapmayı hayal ettiğini, fakat bu kadar kapsamlı olmasını düşünmediğini söyledi.

İlk etapta konutu 4 ağacın ortasında yapmayı planladığını anlatan Çetin, “Taşıyıcıları yerleştirince küçük olduğunu fark ettim. Ön tarafına da bir çıkma yaparak balkon ekledim. Meskenin balkon haricinde 6 metrekarelik yer alanı var. Meskeni pandemi sürecindeki boş günlerimde yaptım. 40 iş gününde tamamladım. Daima çalışmadım. Bazen 3, bazen 8 ay gidip sonra geri geldim. Bu hale gelmesi için 40 gün emek verdim.” diye konuştu.

Malzemeleri, yıkılan eski meskenden aldığını kaydeden Çetin, şunları anlattı:

“Artan materyalleri kullandım. Baba mesleği marangozluk. Alet edevatlar ile birlikte bu konut çıktı ortaya. Cebimden yaklaşık 700 lira çıktı. Çivi, vida, köpük üzere nalburdan aldığım materyaller. Pencereler ve kapı yıkılan eski konuttan. Konutun elektriğini teleferik çizgisinden çektim.”


“Ağaçların büyümesi nedeniyle mesken 2 santim eğildi”

Evin yüksekliğinin bulunduğu pozisyona nazaran değiştiğini belirten Çetin, şöyle devam etti:

“Evin geriden yürüyerek geçilen köprüsü tabana 4 metre yükseklikte. Aşağı gerçek uçurum artıyor. Meskenin en ucunun yere uzaklığı yaklaşık 20 metre. Mesken ağaçta olduğu için rüzgarda yana yanlışsız bir salınım yapıyor. Yükseklik korkusu olanlar sallantıdan huzursuz oluyor. Bazen insanların alışmaları için sallıyorum. Bu vakte kadar 10 kişiyi meskenin içinde ağırlayarak sağlamlığını test ettik.”

Ağaçların büyümesinden kaynaklı sorun yaşadığını aktaran Çetin, “Evi yaptığımda konutun düz olması için masadan terazi almıştık. Bu yıl geldiğimde ise 2 santimlik eğim oluştu. Ayrıyeten ağaçlar büyüdüğü için muhakkak yerlerinde açma yapıyor. Bu sene geldiğimde kimi kısımlar açılmıştı. O kısımları köpükle kapattım. Konut büyüdükçe kapata kapata devam edeceğiz.” biçiminde konuştu.

“Güzel vakit geçirdiğimiz bir yer oldu”

Rize’yi çok sevdiğini ve eşinin ahşaba merakını bildiğini aktaran Çetin, şunları söyledi:

“Ahşap ile ilgili bir şeyler yapmış ve bana göstermişti. Bu türlü bir şey yapacağını hiç hayal etmemiştim. Pandemi vaktinde uzaktan eğitime geçilince köye dönerek hobi olarak konutu yaptı. Birinci başlarda tedirginlikle çıktık ancak o kadar fazla kişiyi ağırladı ve bir eza yaşamadık. Yaşamayız inşallah.”

Evin kendileri için hayat alanına dönüştüğünü kaydeden Tuğba Çetin, “Burada kahvaltılarımızı, yemeklerimizi yiyoruz. Konuklarımızı ağırlıyoruz. Hoş vakit geçirdiğimiz bir yer oldu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.