Rusya ‘Batı Askeri Bölgesi’ndeki varlığını artırıyor: 12 yeni askeri birlik oluşturulacak

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bakanlık üst seviye yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda Ukrayna‘daki duruma ait açıklamalar yaptı.

Sergey Şoygu, Rus ordusunun ayrılıkçı güçler ile Donbas bölgesindeki denetimi genişlettiğini belirterek, kelamda Lugansk Halk Cumhuriyeti‘nin “Kiev güçlerinden büsbütün kurtarılmasına” az kaldığını anlattı.

Şoygu, Ukrayna askerlerinin kentlerdeki sivilleri bırakmayarak “canlı kalkan” olarak kullandığını savunarak, “Sahada mağlubiyete uğrayan Kiev rejimi, kimi alanlarda en azından kısa vadeli muvaffakiyetler elde etmeye ve bunları büyük muvaffakiyet olarak göstermeye çalışıyor” tabirini kullandı.

Şoygu ayrıyeten, Mariupol‘de Rus ordusunun kuşattığı Azovstal Fabrikası‘ndaki duruma ait de bilgi vererek, “Fabrika alanından Ukraynalı milliyetçiler tarafından tutulan siviller tahliye edildi. 85’i bayan, 47’si çocuk olmak üzere 177 sivil kurtarıldı. Hepsine tıbbi ve ruhsal dayanak verildi. Etrafı çevrilen fabrikadaki milliyetçiler teslim olmaya başladı. Şu ana kadar 1908 kişi silah bıraktı. Ondan evvel ise 1387 Ukrayna denizcisinin silah bıraktığını hatırlatırım” diye konuştu.

‘BATI ASKERİ BÖLGESİNDE 12 YENİ ASKERİ BİRLİK OLUŞTURULACAK’

Sergey Şoygu, Ukrayna’daki tehlikeli bölgelerden bugüne kadar Rusya‘ya 1 milyon 377 bin kişinin tahliye edildiği söyledi.

Şoygu, Rusya’nın Batı sonlarındaki askeri tehdidin büyüdüğünü aktararak, burada son 8 yılda ABD ve Avrupa‘nın stratejik bombardıman uçaklarının uçuşlarının15 kat arttığını lisana getirdi ve ABD gemilerinin güdümlü füzelerinin de Baltık Denizi’ne geliş gidişlerinin sistematik hale geldiğini kaydetti.

Şoygu, ABD ve NATO‘nun Rusya hudutları yakınında muharebe hazırlıklarını arttırdığını lisana getirerek, NATO’nun askeri tatbikatlarının yanı sıra Finlandiya ve İsveç‘in de NATO üyeliğine başvurduğunu hatırlattı.

Şoygu ayrıyeten, “Bu suretle, Batı askeri bölgesinin sorumluluk alanında tansiyon yükseliyor. Uygun karşı tedbirler alıyoruz. Bu kurallarda birliklerin muharebe kompozisyonunu faal olarak mükemmelleştiriyoruz. Yıl sonuna kadar Batı askeri bölgesinde 12 yeni askeri birlik oluşturulacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.