Rusya: Sınır ihlali yapıldı, 5 kişiyi öldürdük

Rusya: Sınır ihlali yapıldı, 5 kişiyi öldürdük

2014 yılından beri gerilimin olduğu Kiev-Moskova hattında son haftalarda tansiyon iyice yükselirken bugün Moskova’dan gelen yeni açıklamalar endişeyi bir kat daha artırdı…

Rus haber ajansları, Rus ordusundan yetkililere dayandırılan haberlerde, Rusya-Ukrayna sınırında yaşanan hareketlilik sonucunda 5 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Ajansların “son dakika” ibaresiyle servis ettiği haberde, Rus yetkililer, sınır ihlali yapan 5 kişiyi öldürdüklerini belirtirken Rostov bölgesinde Ukrayna ordusuna ait zırhlı araçların da imha edildiğini açıkladı.

IFAX haber ajansı, Rus ordusu ve sınır güvenlik güçlerinin Ukrayna-Rusya sınırındaki “Ukrayna sabotajını” etkisiz hale getirdiğini de duyurdu.

SABOTAJ GRUBU

Rus medya kuruluşu Sputnik, Rusya Güney Askeri Bölge Komutanlığı’nın açıklamalarını okurlarıyla paylaştı.

Açıklamada, “Ukraynalı sabotaj grubunun 5 mensubu, Rusya sınırını yasa dışı yollarla geçtikten sonra çıkan çatışmada öldürüldü” denildi.

UKRAYNA’DAN JET YANIT GELDİ

Fakat uluslararası kamuoyunda büyük bir endişe yaratan bu gelişmeye Kiev’den jet yanıt geldi. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, Ukrayna’nın açıklamalarını anbean kamuoyu ile paylaştı.

Ukraynalı yetkililer Rusya’nın Rostov bölgesinde Ukrayna’ya ait silahlı güçlerin bulunmadığını duyurdu.

BELARUS SİNYALİNİ VERMİŞTİ

Rusya ile birlikte ortak tatbikat düzenleyen Belarus, sabah saatlerinde bölgedeki askerlerin kalmaya devam edeceğinin sinyalini vermişti.

Belarus, ülkedeki ortak askeri tatbikata katılan Rus ordusunun “nesnel koşullar oluştuğunda” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.