Son dakika... Bir darbe daha! Ukrayna ordusu geri püskürttü

Son dakika… Bir darbe daha! Ukrayna ordusu geri püskürttü

Rusya Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla başlatılan askeri harekat 36. gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasında çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İşte dakika dakika bölgede yaşananlar…

13:08 Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı Blazej Pobozy, Ukraynalı mültecilerin barınma ve bakım masraflarının karşılanması için Avrupa Birliği’nden (AB) 2,2 milyar euro talep edildiğini açıkladı.

13:00 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Hollanda’dan, Rusya’yla tüm ticaretin durdurulmasını ve ülkesine daha fazla silah yardımı yapılmasını talep etti.

12:52 Fransız merkezli Contrepoints dergisinde, Ukrayna-Rusya müzakerelerinde Fransa’nın arabuluculuk rolünü Türkiye’ye kaptırdığı değerlendirmesi yer aldı.

11:52 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da yüksek hassasiyetli seyir füzeleriyle yakıt depolarının vurulduğunu bildirdi.

11:51 Rus Gazprom, “dost olmayan” ülkelere doğalgaz sevkiyatını kesmek için seçenekleri gözden geçiriyor ve bunun olası sonuçlarını değerlendiriyor.

11:04 Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, insani yardım sağlanması ve mahsur kalan sivillerin tahliyesi için ateşkes kararı alınan Mariupol’e 45 otobüs gönderildiğini açıkladı.

10:16 Ukrayna ordusu, Kiev’in kuzeydoğusunda yer alan Çernihiv’e bağlı Sloboda köyünde yoğun çatışmaların ardından Rus ordusunu bölgeden püskürttü. Köydeki T-72B3 Rus tankının da yandığı görüldü.

10:15 Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus birliklerinin Kiev ve Çernigiv’den çekildiği yönündeki iddialara işaret ederek, “Ama aynı zamanda Donbas’ta yeni saldırılar için Rus birliklerinin yoğunlaştığını da görüyoruz.” dedi.

10:14 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rus ve Ukraynalı tarafların bir iki hafta içinde daha üst düzey bir görüşme yapabileceğini bildirdiklerini açıkladı.

10:08 Ukrayna’nın Mikolayiv kentinde Rus füzesi ile hedef alınan valilik binasındaki can kaybı 16’ya yükseldi.

09:49 Ukrayna’ya saldıran Rus ordusunun 17 bin 500 askerini, 135 uçağını, 131 helikopterini ve 614 tankını kaybettiği bildirildi.

09:07 Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dai Bing, Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Rusya’ya yönelik yaptırımların arttırılmasının ve kapsamının genişletilmesinin, gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyeceğini savundu.

08:45 ABD Rusya’ya Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle uygulanan yaptırımları hızlandırmaya hazırlanırken, ABD’li üst düzey bir yetkili Hindistan’ın Rusya’dan gerçekleştirdiği petrol ithalatında önemli miktarda artış görülmesi halinde Hindistan’ın “büyük bir riske” maruz kalabileceğini ifade etti.

07:30 Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Rusya’nın başkent Kiev’e yönelik saldırılarda başarı elde edememesinin ardından birliklerini Ukrayna’nın doğusuna konuşlandırdığını ve Ukrayna ordusunun bu bölgede Moskova’nın başlatması beklenen yeni taarruza hazırlandığını söyledi.

02:38 Rusya ordusunun, beşinci haftası geride kalan savaşta, Karadeniz kıyısında yer alan ve Kırım’a sınırı olan Herson bölgesinde referandum hazırlıklarına başladığı bildirildi.

01:57 Ukrayna ordusu, Rus askeri konvoyunu kırsalda pusuya düşürdü. Ukrayna ordusuna bağlı 54. Mekanize Tugayı, kırsalda yakaladığı Rus askeri konvoyunu havan toplarıyla hedef aldı. İsabet alan Rus zırhlılarının yanma görüntüleri insansız hava aracı kamerasına yansıdı. Operasyonda ölen ya da yaralanan Rus askerlerine ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

01:56 Ukrayna’da yollara döşenen mayınlar büyük tehlike saçarken bazı araçların sürücüleri korkusuzca araçlarıyla mayınların üzerinden geçti.

01:49 Rusya’nın Kiev ve Çernihiv’e saldırılarını azaltma kararına rağmen hala saldırılara devam ettiğini söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, “Kimsenin sözüne inanmıyoruz. Savaş alanında gerçek bir durum var” dedi.

00:47 Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, Ukrayna’da yerinden edilmiş kişilere maddi yardım sağlanmaya başladığını açıkladı.

23:50 ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, son 24 saatte Rusya’nın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeyindeki güçlerinin yüzde 20’sini başka bölgelere kaydırmak üzere çektiğini açıkladı.

23:40 Rus ordusu akşam saatlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev, Harkov ve Dnipro kentlerini vurdu.

23:36 Rusya, Polonya’ya misilleme yaparak Moskova Büyükelçiliğinin banka hesaplarını dondurdu.

23:24 Beyaz Saray, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna savaşı konusunda yanlış yönlendirildiğini ve Rus ordusu tarafından yanıltılmış hissettiğine dair istihbarat aldıklarını açıkladı.

23:14 Ukrayna ordusu, Rusya’ya ait insanız hava aracını füzeyle imha etti.

23:09 Ukrayna’da Rus ordusunun geçici kontrolü altındaki bölgelerde Rusya’nın para birimi olan rublenin tedavüle sokulmasıyla ilgili soruşturma açıldı.

23:00 Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova saatiyle 10.00’dan itibaren yalnızca insani amaçlarla ateşkes ilan ettiğini duyurarak, sivillerin ve yabancı vatandaşların Mariupol’den Zaporijya’ya tahliyesi için ek bir insani koridor açacağını duyurdu.

Ukraynalıların Karadeniz’e döşediği mayınlar nedeniyle tehlikenin hala devam ettiğine dikkat çeken Mizinstsev, “Ayrıca 60’tan fazla gemi Ukrayna limanlarında rehin tutulmaya devam ediliyor. Kiev’in iç ve karasularda oluşturduğu bombardıman tehdidi ve yüksek mayın tehlikelerine karşı gemilerin dışarıya çıkmasına izin verilmiyor. Aynı zamanda, Ukrayna tarafı hala yabancı gemilerin toplanma alanına çıkışının güvenliğini sağlamaya hazır olduğunu teyit etmiyor ve bu sorunun çözümünde mümkün olan her türlü girişimlerden kaçınıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.