Son Dakika: Kemal Kılıçdaroğlu partisinin küme toplantısında konuşuyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında açıklamalarda bulunuyor. 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından öne çıkan satır başları:

“Yeni bir periyot başlamak üzere. Halkın iktidarı güçlü olarak halka inanç vermek zorundadır. Her birimizin tek tek sorumluluğu var. Her birimiz bu ülkenin geleceğinden sorumluyuz. Bu ülkeyi haramilere ve haramilerin taşeronlarına teslim etmeyeceğiz. Baskılar, engellemeler, yargı kararları var biliyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar inandığımız yolda kararlılıkla yürüyeceğiz.

Seyahat mağdurlarının ailelerini ziyaret ettim. Vera’yı ve Ege’yi kucakladım. Onlar demokrasi talebinde bulunan haksız yere mahpusa atılanların aileleri. Sanıyorlar ki onlar yalnızlar, asla onlar yalnız olmayacak. Onlarla, aileleriyle, niyetleriyle, ülküleriyle birlikte olacağız. Uğraşımız insan hakları, yargı bağımsızlığı, kadın-erkek eşitliği, hakkı, hukuku inşa etme çabasıdır.

“İNSANLARIN DİKKATİNİ FARKLI İSTİKAMETE ÇEKİP MİLYARLARI GÖTÜRDÜLER”

Söylemlerimizi bilgilere dayandırmak zorundayız. Toplumu ikna etmek zorundayız. İçtenlikle ikna etmek zorundayız. Doğruları söylemek zorundayız. AK Parti iktidarlarına kadar bu ülkeye 57 hükümet hizmet etti. Cumhuriyet’in kuruluşundan 2002’ye kadar 57 hükümet hizmet etti. 57 hükümetin harcadığı para 713 milyar dolar. Osmanlı’nın borcunu son kuruşuna kadar ödediler. Onurlu, dik durdular. Kimseye el avuç açmadılar. 713 milyar doları harcadılar ve Türkiye’yi 1990 yılında dünyanın en gelişmiş 20 iktisadından birisi yaptılar. AK Parti iktidar oldu harcadığı para 2 trilyon 631 milyar dolar. 2002’de iktidar oluyorsunuz 2 trilyon harcıyorsunuz ve Türkiye G20 liginden düşüyor. Şu soruyu sorun. AK Parti’nin yaptığı bir şeker fabrikası, gübre fabrikası gösterin. Ne yaptılar? Hangi fabrikayı yaptılar? Bütün fabrikaları sattılar, parayı yediler. O nedenle nasıl bir güçle, nasıl bir sorumsuz anlayışla devletin yönetildiğini hepimizin bilmesi lazım. İnançları, kimlikleri kullanarak, insanların dikkatini farklı tarafa çekip milyarları götürdüler.

“EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR SOYGUN SİSTEMİ BAŞLATTILAR”

Bu paraları ne yaptılar? Tarihimizde eşi görülmemiş bir halde soygun nizamı başlattılar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni borç batağıyla karşı karşıya getirdiler. Şu anda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın merkezi borcunun yüzde 67’si döviz ve altın. Milliyetçi olduğunu söyleyen Bahçeli’de Türk Lirası’nın bedeli kalmadı diyor. Her kur arttığında hem borcun hem faizin artıyor.

2021’in sonunda borç stoku 2 trilyon 747 milyar TL’ydi. 2022’nin birinci üç ayında döviz arttı, borç 3 trilyon 19 milyar liraya çıktı. Bu borçları bir avuç insan verdi. Bir avuç beşerden aldığınız borç birinci 3 ay içinde artıyor. Şayet iktisat yanlışsız yönetilseydi bu parayla ne yapılırdı? Şayet 272 milyar lira çetelere verilmeseydi 13 milyon 650 bin emekliye net taban fiyat kadar ikramiye verilirdi. Çiftçiye her yıl verilen dayanak tam 3 kat artırılabilirdi. 6.5 milyon işçiden toplumsal güvenlik primini devlet olarak ben ödeyeceğim deyip net minimum fiyatı 5 bin liraya çıkarılabilirdi.

KAFTANCIOĞLU AÇIKLAMASI

Canan hanımı mahkum ettiler. Mahkum etmekle kalmadılar bir de siyasi yasak getirdiler. Parti kapatmakla, farklı düşündü diye insanları mahpusa atmakla bu ülkeye demokrasi getiremeyiz. Canan hanımın mahpusa atılmasını isteyenler, seçilmiş mahkemeler, seçilmiş yargıçlar o mahkemede misyon yapan yargıçlar şunu unutmasın; bu ülkeye demokrasiyi, özgürlüğü size karşın getireceğiz. 

DETAYLAR GELİYOR… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.