Süleyman Soylu İstanbul’da zelzele tatbikatını yerinde takip etti

Türkiye’nin en büyük dehşetlerinden biri muhtemel büyük İstanbul zelzelesi.

Bu hususta tedbir ve önlemler hayata geçirilirken bir yandan da mümkün sarsıntıya karşı hazır olmak için tatbikatlar düzenleniyor.

Bu kapsamda Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) uyumuna İstanbul’da ‘Ulusal Seviye Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Tatbikatı’ gerçekleştirildi.

Binlerce işçi katıldı

Tatbikat, merkez üssü Adalar olan 7,5 büyüklüğündeki zelzele senaryosuyla yapıldı.

Tahliye, kurtarma ve yerleştirme kapasitesi, binlerce çalışanla test edildi.

Tatbikatta devreye alınan ‘AFAD Anlık İmaj Transfer Sistemi’ ile afet alanının tüm boyutlarını çabucak görmek ve anlık müdahalede bulunabilmek üzere araç ve yaka kameraları, JİKU, İHA, dron, helikopter, Yıldız haberleşme manzaraları ile kent güvenlik kamera imgeleri kullanıldı.

Tatbikat kapsamında 5 bin çadır kapasiteli süreksiz barınma merkezlerin suramı için alanlar hazır hale getirildi. Bu alanlarda 2 bin çadırın suramı tamamlandı. Süreksiz barınma merkezlerinde idare üniteleri, psikososyal takviye, ibadethane, yemekhane ve çocuk dostu alanlar üzere toplumsal hayat üniteleri de yer aldı.

Bakan Soylu da takip etti

DHA’nın haberine nazaran 18 farklı noktada eş vakitli olarak gerçekleştirilen tatbikatı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da takip etti. Evvel Kağıthane’deki AFAD merkezine giden Soylu, burada tatbikat ile ilgili brifing aldı. Soylu daha sonra Sadabat Hasbahçe mesire alanında yıkılan binada afetzede kurtarma çalışmalarını izledi.

“3 planımız var”

Bakan Soylu tatbikat alanında yaptığı açıklamada, “Türkiye Afet Müdahale Planının son halini değiştiriyoruz. Türkiye’de 81 vilayette il afet risk azaltma planını tamamladık. 2025 yılında planlaması gereken bir şeydi. Kahramanmaraş’tan başladık. Türkiye Afet Risk Azaltma planı bir taraftan devam ediyor.

Bizim 3 planımız var. Afet öncesinde yapacaklarımız, afet anında yapacaklarımız, sonrasında yapacaklarımız ismi altında 3 planımız var. Birinci 2’si bitti. 3.’sü de bu yıl bitmiş olacak. Önümüzde neyi yapabileceğimizi görürsek, günü geldiğinde elimiz ayağımıza dolaşmamış, kimin neyi yapabileceğini görmüş olacağız. Bütün araçların kabiliyetinin ortaya konulması farklı bir kabiliyettir.

Bizim ortak bir halde bütün araçları idare kabiliyetimizin ortaya konulması Türkiye’de farklı bir kabiliyettir. Biz buna orman yangınlarında gereksinim duyduk. Elde ettiğimiz her deneyim bize yeni kontrol aksiyonu getiriyor. Biz Kastamonu Bozkurt selini yaklaşık 24 saat bir akaryakıt istasyonundan yönettik. Bir sandalye bir masa. Ancak daha sonra araçlarımızı getirdik. İdare merkezlerini kurduk devam ettik” dedi.

“İlk sefer bu türlü bir tatbikatla karşı karşıyayız”

Soylu konuşmasının devamında, “Bu tatbikat bizim birincileri de yaşadığımız bir tatbikat. Birinci kere bu türlü bir tatbikatla biz Türkiye’de karşı karşıyayız. Zelzele olduktan sonra toplanma alanlarına götürüldü. Akabinde süreksiz barınma alanlarına götürüldü.

Bütün takımları önemli çalışmalar ortaya koyuyor. Jandarma Genel Komutanlığı paydaşlarıyla tahliye konusunu yönetiyor. Zelzele tatbikatında birinci başarılı olduğumuz süreçler kelam konusu. Hava görüntüleme, insansız hava aracı, beşerli keşif uçağı, dronlar, helikopterler, kent idare sistemi, yaka kameraları, cep telefonu üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğümüzün kullanılan imgeleri tek kanaldan alma kabiliyetine sahibiz.

Tatbikatı ikinci değerli sorunlardan biri de birebir sınır üzerinden bütün tatbikat alanının afet alanının imgesinin AFAD genel Merkezine güvenlik acil merkezine vilayet AFAD Uyum Merkezine, Jandarma Genel Komutanlığı’nın bu mevzuyu yöneten tırını yeniden onların araçlarına oradan yönetilme kabiliyetine sahibiz.

Bilhassa AYDES programıyla kimin toplanma alanına geldiğini kimin toplanma alanında tahliye edildiğini görebiliyoruz. Türkiye’de afet araçlarını tamamını listeleyerek görebiliyoruz. Afet alanlarındaki muhtaçlığa nazaran çağırabiliyoruz.


“23 çalışma kümemiz var”

Arama kurtarma yapıyoruz. Arama kurtarma çalışmaları birinci sefer büsbütün sivil toplum birliklerine emanet edilmiştir. Arama kurtarma kapasitemizi artıyor. Yeni aldığımız araçlarla birlikte çok rahat bir biçimde tahliye etme anlayışını gerçekleştirebiliyoruz.

23 çalışma kümemiz var. Biz yalnızca tahliye ve barınma çalışma kümesiyle ilgili tatbikat ortaya koyuyoruz. Senaryolarımız bilhassa yaralanan vatandaşlara ilişkin, toplanma alanlarında muhtaçlıkları gidermeye yönelik. Bu yıl Türkiye afet tatbikatı, geçen yıl afet eğitim yılı, bir evvelki yıl afetlere hazırlık yılıydı. Yılsonuna kadar bu tatbikatlarımız birebir biçimde devam edecek. Bizim AFAD programımız var.


“Kişi başına düşen toplanma alanı 2,5 kat arttı”

Akıllı telefonlara indirilen bilir bir programdır. Buna bastığınız anda 112’yi arar bahsimizin bildirir. Tekrar toplanma alanlarına ait güzel bir çalışma yapıldı.

İstanbul’da kişi başına düşen toplanma alanlarına ait metrekare var olandan neredeyse 2,5 katının üzerine getirildi. Çalışmalarımız devam ediyor. Her kümemizin lideri farklıdır. Afetin ne vakit geleceğini bilmiyoruz.

Biz hazırlık için çok güçlü ve hızla çalışıyoruz. Daima sinerji oluşturmaya ve önlem almaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın Türkiye afet öncesi, afet anında, afet sonrasında tüm dünyaya liderlik rehberlik edecek bir pozisyona yükselmelidir diye bir talimatı var. Biz bunun için çabalıyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.