Türkiye’de bir birinci: Diyarbakır’da ‘nöbetçi kuyumcu’ sistemine geçildi

Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Lideri (DİKO) Mehmet Yüksel ve grubu, oda olarak kuyumcu sektörü ve kent için belirledikleri projeleri hayata geçirmeye başladı. Tarihi ile turizmin gözdesi olan Diyarbakır’a ağır turist gelmesiyle birlikte Türkiye’de bir birinci yapılarak “Nöbetçi kuyumcu” sistemi başlatıldı. Yaklaşık 450 üyesi olan DİKO’da hafta sonları için Sur ilçesinde 6 kuyumcu, öbür ilçelerde ise 3’er kuyumcu açık kalıp hem vatandaşa hizmet vermiş olacağı hem adil bir sistemle herkesin kar sağlayacağı belirtildi. DİKO lideri Yüksel, sistemle birlikte fahiş fiyatlarında önüne geçilip vatandaşların da rahat hizmet alacağını belirtirken, kentte gelenlerin Diyarbakır’ın hasır bileziği üzere el işlemeli eserlerine de ulaşabileceğini kaydetti.

“TÜRKİYE’DE BİR BİRİNCİ OLDU”

28 yıldır dalın içinde olduğunu anımsatan DİKO Lideri Yüksel, sektörel eksiklik ve muhtaçlıkları olduğunu söyledi. Bu vazifeye geldikten sonra hem memlekete hem kesime hem de Türkiye’ye örnek olacak projeler ürettiklerini aktaran Yüksel, “İlk projemizi geçen hafta faaliyete koyduk. Kentimizin muhtaçlığı olan nöbetçi kuyumcu sistemini oturttuk. Birinci pazarımız muvaffakiyetle sonuçlandı. Herkes bizleri hoş bir formda dinleyerek uydu. Çok sevinçliyiz. Bu, Türkiye’de bir birinci oldu. Nöbetçi kuyumcu sistemini bir gereksinim olarak tespit ettik.

Diyarbakır’ımıza arttık binlerce turist gelemeye başladı. Bu da bizim için çok sevindirici. Diyarbakır’ın ürettiği özel eserlerimiz var. Hasır bileziğimiz, çeşitli kolyelerimiz, el işlemelerimizi tanıtmak için. Hafta sonları buraya tipler düzenleniyor. Bunun için de çok memnunuz. Bizim bölümün üzerine düşen bunları tanıtmak ve nöbetçi kuyumcu sistemini oturtmak. Pazar günleri Sur ilçesinde çeşitlerin geldiği noktalar var. Zarurî olarak 6-7 kuyumcu açık bırakmaya çalıştık. Bu dönüşümlü olacak. Her hafta 6 iş yeri açık kalacak. İstediğimiz üzere de herkes uymuş oldu. Bütün kesime teşekkür ederim. Başka semtlerimizde de 3’er iş yeri açık kalacak. O denli bir proje yapıp uyguladık. Çok da hoş oldu. 450’ye yakın bir esnafımız var. Bunların hepsini proje içine dahil ettik” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.