"Türkiye'deki hayvan sayısı gerçek değil"

“Türkiye’deki hayvan sayısı gerçek değil”

Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait 2021 yılı bütçesi 10 Aralık Cuma günü(Yarın) TBMM’de görüşülmeye başlanacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından meclise sunulması beklenen bütçede çiftçiye verilecek desteklemelerden, Türkiye’deki tarım ve hayvancılıkla ilgili istatistik bilgiler gündeme taşınacak. TBMM’ye sunulacak olan bakanlığa ait bütçenin öncesinde CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Türkiye’deki hayvan sayısıyla ilgili iddiayı tekrar gündeme taşıdı.

CHP Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Mart ayında Türkiye’deki gerçek hayvan sayısının belirlenmesi konusunda TBMM’ye bir araştırma komisyonu kurulması için önerge verdiğini, ancak konuyla ilgili bir cevap gelmediğini ifade etti.

“GERÇEĞİ YANSITMAYAN SAYILARLA DESTEKLEMELER NASIL VERİLECEK”

Türkiye’de son 20 yılda tarımda ve hayvancılıkta bir sayım yapılmadığını hatırlatan CHP’li Bakırlıoğlu, ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 18,6 milyon büyükbaş, 55 milyon küçükbaş hayvan varlığının bulunduğunu dile getirdi.

Kendisinin Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu olduğunu söyleyen CHP’li Bakırlıoğlu, bakanlığın hayvan sayısı verilerinin gerçeği yansıtmadığını dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

“Bakanlığın istatistiklerindeki bu tutarsızlık Zootekni alanında akademik çalışma yapan akademisyenlerin bilimsel makalelerine de konu olmuştur. Bu makalelerde bazı yıllarda hayvan sayılarındaki artışın olağan olmadığı ve açıklanmaya muhtaç olduğu belirtilmektedir.

TBMM İklim değişikliği araştırma komisyonu toplantısında söz konusu tartışmada TÜİK Başkan Yardımcısı Tülay Korkmaz eleştirilerimde haklı olduğumu sadece Hayvan sayıları değil bitkisel üretim rakamlarının da hatalı olduğunu, AB müzakerelerinde istatistik faslının tarımsal veriler yüzünden kapanmadığını belirtti.

Şimdi bize Türkiye’de 18,6 milyon büyükbaş, 55 milyon küçükbaş hayvan olduğu söyleniyor. Bunu neye göre belirlediniz. 20 yıl içinde sayım yapılmayan bir Türkiye’de bu sayılar neye göre açıklandı. Şimdi ilgili bakanlığın bütçesi görüşülecek. Belirlenen bütçedeki hayvan sayılarına göre üreticiye desteklemeler verilecek.

Gerçeği yansıtmayan sayılarla üreticiye neye göre destek vereceksiniz? Bize şu gösteriyor ki istatistiklerdeki tutarsızlık, hayvancılık desteklerinin de amacına uygun ve doğru bir şekilde verilmediğini ortaya koymaktadır. Tabi burada asıl soru, sayılar fazla gösteriliyor ise hayvancılık desteklerinden kimler haksız kazanç sağlıyor? Ya da kesime giden hayvanlar kayıtlardan düşülmüyor mu? Bunun cevabını araştırıyoruz.”

“BİR AN ÖNCE BİR ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASI LAZIM”

CHP’li Bakırlıoğlu, Türkiye’de tarım ve hayvan sayımında ciddi anlamda sorun yaşandığının altını çizerek son olarak son alarak şu ifadelere yer verdi:

“Bu konuda geçtiğimiz Mart ayında bir önerge verdim. Önergemde Türkiye’deki gerçek hayvan sayısının belirlenmesi amacıyla TBMM’de bir araştırma komisyonunun kurulmasını talep ettim. Ancak kamuoyuna gerçekleri yansıtmamak için önergeye gereken cevap verilmedi.

Eğer Türkiye’de gerçek hayvan sayısının, et ve süt üretim miktarının ortaya çıkmasını istiyorlarsa bir an önce bir araştırma komisyonu kurulsun. Yıllardır devam eden bu sorun bir an önce çözüme kavuşturulmalı. Bu şekilde  verilecek olan desteklemelerde birilerine değil, gerçek üreticiye ulaşır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.