Türkiye’nin Ukrayna limanlarının açılması teşebbüsüne ABD ve Fransa’dan takviye

Rusya’nın Ukrayna limanlarının büyük bir kısmını abluka altında tutarak başta tahıl olmak üzere besin ihracatını engellemesine karşı koridor açılması için teşebbüsler sürüyor. Ukrayna limanlarında en az 20 milyon tahıl ihraç edilmeyi bekliyor.

Arap basınının AFP’den aktardığına nazaran, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 28 Mayıs’ta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’la birlikte yapılan telefon görüşmesiyle ilgili konuştu.

Avrupa Birliği (AB) önderler tepesi sonrası açıklama yapan Macron, Putin’le görüşmede Ukrayna limanlarıyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararının gündeme geldiğini belirtti. Macron, Putin’e kelam konusu limanlara yönelik ablukanın BM kararı çerçevesinde sona erdirilmesi için teşebbüslerde bulunduklarını söylediğini aktardı.

Durumun ilerleyen gün yahut haftalarda çözülebileceğine dair umutların olduğunu belirten Macron, Türkiye’nin de bu girişimlerdeki rolünün umut verici olduğunu söz etti.

ABD: TÜRKİYE’NİN DİPLOMATİK UĞRAŞLARINI DESTEKLİYORUZ

ABD’den de Türkiye’nin Rusya-Ukrayna teşebbüslerini olumlayan ileti verildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price basın toplantısında hususa ait yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna savaşını sonlandırma konusundaki diplomatik gayretleri ve Ukrayna besinlerinin ihracatına yol bulma uğraşlarını desteklediklerini” söyledi.

Price, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 8 Haziran’da Türkiye’ye yapacağı ziyaretle ilgili sorulara ise “ziyaretten haberi olduğu” cevabı verdi. Dışişleri sözcüsü, “Türk müttefiklerimizin bu savaşı sona erdirmek üzere, öncelikle şiddeti azaltmak ve birebir vakitte Ukrayna buğdayı da dahil olmak üzere Ukrayna besin unsurlarının ihracatını kolaylaştırmanın yollarını bulma konusundaki diplomatik uğraşlarını anlıyor ve muhakkak destekliyoruz” açıklaması yaptı.

Öte yandan, Ukrayna limanlarındaki son durumu gösteren 31 Mayıs tarihli harita yayınlandı. İngiltere merkezli Institute for the Study of War (Savaş Çalışmaları Enstitüsü) Twitter hesabından yayınladığı son haritada, Ukrayna limanlarında kuşatmanın devam ettiğini gösterdi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasında 30 Mayıs’ta telefon görüşmesi yapılmış, görüşmede Erdoğan’ın İstanbul’da Rusya-Ukrayna-Birleşmiş Milletler heyetleri tepesi önerdiği belirtilmişti. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün yaptığı açıklamada, Ukrayna limanlarından koridor açılması tarafında görüşmeler için Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un 8 Haziran’da Türkiye’ye geleceğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.