Ülkenin başbakanı duyurdu: Ekonomimiz büsbütün çöktü

The Guardian’da yer alan habere nazaran, parlamentoda konuşan Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, milletvekillerine “Ekonomimiz büsbütün çöktü” sözlerini kullandı. Wickremesinghe, Memleketler arası Para Fonu (IMF) ile devam eden görüşmelerin ortasında, berbatlaşan ekonomik krizden bir çıkış yolu bulmak için yardım aradıklarını söyledi.

Bir bağış konferansı yapacaklarını söyleyen Başbakan, “Tarihi müttefikler olan Hindistan, Japonya ve Çin’in takviyesine muhtaçlığımız var. Sri Lanka’nın krizine tahlil bulmak için bu ülkelerin iştirakiyle bir bağış konferansı düzenlemeyi planlıyoruz. ABD’den de yardım isteyeceğiz” tabirlerini kullandı.

Ranil Wickremesinghe.

Wickremesinghe, Sri Lanka’nın ticari başşehri Colombo’ya bu hafta gelen bir IMF takımıyla müzakerelerin ilerleme kaydettiğini ve kredi veren kuruluşla muhtemelen ay sonuna bir muahede sağlanacağını aktardı.

Wickremesinghe, “Maliye siyaseti, borçların tekrar yapılandırılması ve direkt nakit transferleri dahil birçok noktayı görüştük. Buna paralel olarak, önümüzdeki periyotta tamamlanmasını umduğumuz bir borç yapılandırma çerçevesi görüşmelerine de başladık” diye konuştu.

Öte yandan, Nisan ayında 12 milyar dolarlık dış borç ödemesini askıya alan Sri Lanka, kamu maliyesini rayına oturtmak için IMF’den yaklaşık 3 milyar dolarlık finansman istiyor.

Sri Lanka iktisadı ağır borç, kaybedilen turizm geliri ve pandeminin öteki tesirleriyle birlikte tarihinin en büyük krizlerinden birine girdi. İflasa sürüklenen ülkede bir müddettir akaryakıt, süt, pişirme gazı ve tuvalet kağıdı üzere gereksinimler dahi ithal edilemiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.