AI tarafından yazılacak ilk The Beatles şarkısı geliyor!

Teknoloji, bitmiş bir besteye karıştırılabilecek “saf” bir versiyon elde etmek için Lennon’ın sesini çıkarmaya yardımcı oldu. McCartney, parçanın bu yıl içinde yayınlanacağını söylüyor.

McCartney şarkının adını vermedi ancak bunun Lennon’ın 1978 yapımı aşk şarkısı “Now and Then” olduğuna inanılıyor. The Guardian, melodinin “Free As A Bird” gibi parçaların yanı sıra bir yeniden birleşme şarkısı olarak yayınlanmak üzere kabul edildiğini ancak pek de bir şeye sahip olmadığını belirtiyor: yalnızca bir koro ve kaba bir arka plan parçası. George Harrison şarkının kötü olduğunu düşündükten sonra grup parçayı albüme koymayı reddetti ki Lennon’ın dairesinden gelen elektrik vızıltıları sürece pek de yardımcı olmadı.

AI tarafından yazılacak ilk The Beatles şarkısı geliyor!

Bu yeniden canlandırma için ilham, diyalog editörü Emile de la Rey’in, yapay zekanın Beatles’ın seslerini enstrümanlardan ve diğer seslerden ayırdığı Peter Jackson belgeseli Get Back’teki çalışmasından sonra geldi. McCartney, teknolojinin şarkı üretmek için “bir tür boşluk” sağladığını ekliyor.

Bugüne kadar, müzik şirketleri, telif hakkı çatışmaları nedeniyle genellikle yapay zekadan hoşlanmadı. İçerik oluşturucular, ünlü sanatçıların aslında hiç üretmedikleri şarkıları “söyletmelerini” sağlamak için algoritmalar kullandılar, örneğin Drake ve The Weeknd arasında yakın zamanda çekilen bir fantezi işbirliği. Ancak bu farklı: McCartney, başka türlü halka ulaşamayacak bir parçayı kurtarmak için yapay zekayı kullanıyor. Diğer sanatçıların, normalde bir arşivde yer alacak çalışmaları kurtarmak için bu tekniği kullanması şaşırtıcı olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir