ARM CEO’sundan açıklama: Qualcomm-Microsoft anlaşması sona erebilir

Teknoloji dünyasında Qualcomm ve Microsoft arasındaki özel anlaşma, akıllı telefon piyasasında önemli bir gelişmeyi işaret ediyor. Qualcomm’un, Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarları üreten herhangi bir OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) ile çalışmak için özel bir anlaşmaya sahip olduğu biliniyor. Fakat ARM’ın CEO’su Rene Haas’ın Stratechery ile yaptığı bir röportajda değindiği üzere, bu anlaşmanın bu yıl sona ermesi bekleniyor. Bu durum, diğer yonga seti üreticileri için pazarda yer almak ve müşterilere daha fazla seçenek sunmak adına yeni fırsatlar doğurabilir.

Yıllar boyunca ‘Windows on ARM’ platformu, HP, Lenovo ve Dell gibi çeşitli dizüstü bilgisayar üreticilerine ARM yonga setleriyle donatılmış notebooklar sunma imkanı verdi. Ancak bu modeller yalnızca Qualcomm’un yonga setlerini içeriyordu. Bu durum, Microsoft ile Qualcomm arasında kurulan özel bir ortaklık sayesinde mümkün oldu.

ARM CEO’sundan açıklama: Qualcomm-Microsoft anlaşması sona erebilir

Haas’a göre, bu özel anlaşmanın günleri sayılı ve yıl sonunda sona ermesiyle birlikte, diğer oyuncuların pazarda yer alması ve Qualcomm’un pazar payını ele geçirmesi için yeni kapılar açılacak. Qualcomm, dizüstü bilgisayarlar için Snapdragon X Elite üzerinde çalışırken, geçtiğimiz yıl NVIDIA ve AMD tarafından ARM tabanlı yonga setlerinin piyasaya sürülebileceği ve MediaTek’in de bu pazara girebileceği duyurulmuştu. MediaTek’in Dimensity 9300 yonga seti, akıllı telefonlar için tasarlanmış olmasına rağmen, analistler tarafından yüksek beğeni topladı ve bu Tayvanlı yarı iletken şirketi, Qualcomm ile farklı bir kategoride rekabete girebilir.

Şu anda Qualcomm, Snapdragon X Elite ile üstünlüğe sahip görünüyor. Yapılan çok çekirdekli karşılaştırmalar, bu dizüstü bilgisayar yonga setinin Apple’ın en son M3 yonga setinden yüzde 21 daha hızlı olduğunu gösteriyor. Diğer oyuncuların ne zaman kendi ürünleriyle pazara gireceğini 2024 sonu veya 2025 başında öğrenebiliriz, bu yüzden daha fazla güncelleme için takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir