DEM Parti’den Başak Demirtaş açıklaması: Aday olmak isterse adres DEM Parti

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın eşi Başak Demirtaş‘ın olası İstanbul adaylığına ilişkin olarak Demirtaş’ın “Barış ve demokrasinin önünü açacağımıza inanırsak ve bunun için bir sorumluluk düşerse hazırım” sözlerini anımsatarak, “Bir gün siyaset yapmak isterse, aday olmak isterse adres DEM Parti’dir” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin Genel Merkezi’nde yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ön seçim sürecini tamamladıklarını belirten Doğan, “Bunca saldırıya rağmen, profesyonel hazırlıklarla Türkiye’de eşi benzeri görüşmemiş bir doğrudan demokrasi örneğini hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

Doğan, şöyle devam etti:

Sandıktan çıkan sonuçları kabul edeceğimizi söylemiştik. Biz üstümüze düşüni yaptık, halklar üzerine düşünü yaptılar. Sandıktan çıkan adaylarımızı, o şehirleri yönetecek adayları tanıtmak üzere hazırlıklarımıza başladık. Ayın 29’unda Diyarbakır’da yapacağız.”

Ön seçim uygulamasının önemini vurgulayan Doğan, “Bu ülkede tekçi ve merkeziyetçi sisteme karşı alternatif yönetim modeli olan neredeyse tek parti olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koydu” diye konuştu.

“Kayyımları göndereceğiz”

“En büyük iddiamız kayyum rejimini sandığa gömmek” diyen Doğan, şunları kaydetti:

“Halkımız kararlı, iddiamız büyük, kayyumların bileti kesildi. Ne yaparlarsa yapsınlar 31 Mart’ta kayyımları göndereceğiz.”

“Alacağımız pozisyonun dengeleri ne oranda, nasıl değiştirebileceğinin farkındayız”

31 Mart yerel seçimlerine ilişkin de konuşan Doğan, “İstanbul, Adana, Muğla, Aydın, Kars, Mersin, Hatay, Dersim… Bunlar kamuoyunda en fazla merak edilen iller. DEM Parti olarak alacağımız pozisyonun dengeleri ne oranda, nasıl değiştirebileceğinin farkındayız. Dolayısıyla böyle bir sorumlulukla çalışıyoruz” dedi. 

“Her şey çok büyük bir titizlik ve hassasiyetle çalışılıyor” diyen Doğan, “Tüm seçenekler değerlendiriliyor. Ayrıca kent uzlaşısı kapsamında güç birlikleri çalışmalarımız da devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“En geniş güç birliğinden yanayız”

Yerel seçimlerde ‘güç birliği’ hakkında konuşan Doğan, “En geniş güç birliğinden yanayız dedik. Kent uzlaşısını da tam olarak böyle tarif ettik. Çok yönlü görüşmelerimiz sürerken, Dersim’e ilişkin açıklama geldi. Dersim, DEM’siz olmaz; DEM, Dersim’siz olmaz” ifadelerini kullandı.

İstanbul açıklaması 

İstanbul ile ilgili bir soruya yanıt veren Doğan, şunları söyledi:

“İstanbul çok önemli bir şehir. MYK’deki tartışmalarımızı açıkladım. CHP ile de her iki siyasi partinin ayrı ayrı komisyonları karşılıklı bir şekilde çalışıp, ince eleyip sık dokuyup bir çalışmayı sürdürüyorlar. Henüz çalışma sonuçlanmadığı için bir şey diyemiyorum. Var olan bir bilgiyi paylaşmıyor değiliz.”

“Başak Demirtaş bizim yoldaşımız”

Başak Demirtaş’ın İstanbul’da olası adaylığına dair soruya Doğan, şu yanıtı verdi:

“Başak Demirtaş bizim yoldaşımız. 14-28 Mayıs seçimlerinde sahalarda seçimler için çalıştı. Başak Demirtaş bir yerden siyasete dahil olmak isterse elbette bu DEM Parti’dir. Aksi şaşırtıcı olurdu bence. Başak Demirtaş’ın kendisi de net bir şekilde ifade ediyor zaten, ‘partimizden bana böyle bir öneri gelmedi diyor ama partimizden bana bir öneri gelirse ben hazırım’ diyor. Başak Demirtaş’ın orada şöyle bir vurgusu var; ‘Barış ve demokrasinin önünü açacağımıza inanırsak ve bunun için bir sorumluluk düşerse hazırım’ diyor. Sevgili Başak Demirtaş’ın aday olma ihtimaline ilişkin bir açıklama, şaşırtıcı bir açıklamaymış gibi tartışılıyor. Bir gün siyaset yapmak isterse, aday olmak isterse adres DEM Parti’dir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx