Ebu Ubeyde duyurdu: Mücahidlerimiz, 53 Siyonist askeri etkisiz hale getirdi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının sözcüsü Ebu Ubeyde’nin Telegram hesabından yazılı bir açıklama geldi.

Son bir hafta içerisinde işgalci İsrail ordusuna Gazze’de ağır darbe vurduklarını belirten Ebu Ubeyde 53 İsrail askerini öldürdüklerini duyurdu.

KASSAM TUGAYLARI İSRAİL’E HEZİMETİ YAŞATIYOR

Ebu Ubeyde’nin açıklamaları şöyle:

“Geçtiğimiz hafta Kassam mücahitleri, 68 Siyonist askeri aracı tamamen veya kısmen imha etmeyi başardı.

Mücahitlerimiz, 57 farklı operasyonda 53 Siyonist askeri sıfır mesafeden etk

isiz hale getirdiğini, 9 Siyonist askeri keskin nişancılarımızla öldürdüklerini ve onlarca ölü veya yaralı bıraktıklarını doğruladı.

Mücahidlerimiz, işgalci Siyonist güçleri füzeler, tahkimat önleyici bombalar, makineli tüfeklerle hedef aldı, işgalci askerlerin saklandığı 4 evi havaya uçurdu, 2 tünelin girişini ve bir mayın tarlasını düşman askerlerine karşı bombaladı.

Mücahitlerimiz 2 SkyLark tipi keşif uçağını düşürdü ve 2’si intihar uçağı olmak üzere 8 insansız hava aracını ele geçirdi. 

Havan topları ve kısa menzilli füzelerle savaşın tüm cephelerindeki asker topluluğunu vurdu ve işgalci İsrail ordusunun askeri mevkilerini farklı menzilli füzelerle bombardımana tuttu.”İŞGALCİ İSRAİL ÖLÜ SAYISINI GİZLİYOR

İsrail ordusu, 8’i abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda olmak üzere son 24 saatte 38 askerinin yaralandığını bildirdi.

İsrail ordusunun internet sitesindeki verilere göre, 7 Ekim’den bu yana yaralanan İsrailli askerlerin sayısı 2 bin 748’e ulaştı.

Askerlerden 38’i son 24 saatte yaralandı ancak nerede yaralandıklarına dair bilgi verilmedi.

Bunlardan 8 asker de Gazze’de çıkan çatışmalarda yaralandı ve böylece Gazze Şeridi’ndeki kara harekatı kapsamında yaralanan İsrailli askerlerin sayısı 1258’e çıktı.

İsrail’in paylaştığı verilerde, hastanelerde tedavisi devam eden subay ve askerlerin sayısı 38’i ağır olmak üzere 396 olarak aktarıldı.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 25 bin 900 Filistinli öldürüldü, 64 bin 110 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 219’u karadan işgal sürecinde olmak üzere 556 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara“da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 373 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 30 Lübnanlı sivil ve 167 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

KAYNAK: HABER7, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx