İkinci el motosiklet satışlarında da ‘6 ay ve 6 bin km’ sınırlaması geldi

Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmeliğin geçici 2. maddesinde yapılan değişiklik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, ikinci el araç satışı yapanlara getirilen, araçların ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe satışının yapılamayacağına yönelik kural, ikinci el motosiklet satışları için de uygulanacak.

Böylece ikinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, motosiklet ve otomobillerin pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe yapamayacak.

Bakanlık tarihi uzatmazsa bu düzenleme 1 Temmuz 2024’e kadar geçerli olacak.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

Kamuoyunun malumları olduğu üzere, otomotiv sektöründe tüketici mağduriyetlerini ortadan kaldırmak ve sektörde adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısını tesis etmek üzere Ticaret Bakanlığımızca birçok düzenleme yürürlüğe konulmuş olup, bu kapsamda ülkemiz genelinde denetim faaliyetleri yürütülmektedir.

Söz konusu çalışmalarımızın neticesi olarak otomotiv piyasasında arz ve talebin dengelendiğini, ve vatandaşlarımızın sıfır ve ikinci el araca ulaşmasının kolaylaştığını memnuniyetle gözlemliyoruz.

Diğer taraftan, son dönemde motosiklet piyasasında spekülatif fiyat artışlarının olduğu şikayetlerine yönelik olarak ticaret il müdürlüklerimiz ve Ticaret Bakanlığımız müfettişlerince yoğun denetim faaliyetleri yürütülmektedir. Bu kapsamda, stokçuluk yaptıkları gerekçesiyle motosiklet ticaretiyle iştigal eden 4 işletmeye Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu eliyle yaklaşık 18 Milyon Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştır.

Bununla birlikte, taşıtların, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasını yasaklayan düzenlemeye aykırı davranan motosiklet ticaretiyle iştigal eden 34 işletmeye yaklaşık 3 Milyon Türk Lirası idari para cezası uygulanmıştır.

Son olarak, 13 Aralık 2023 tarihinde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılarak motosikletlerin pazarlaması ve satışı da 6 Ay 6 Bin Kilometre düzenlemesi kapsamına alınmıştır.

Bu kapsamda, “1 Temmuz 2024 tarihinden önce, ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeyen motosikletlerin pazarlaması ve satışı doğrudan ya da dolaylı olarak yapılamayacaktır.” Ayrıca, 6 ay 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına aykırılık teşkil eden ticari faaliyet kapsamındaki satışların, noterlikler nezdinde engellenmesi uygulamasına motosiklet satışlarının da dahil edilmesine karar verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx