İsrail ordusu, “operasyon için” Gazze’deki en büyük hastaneye girdiklerini açıkladı

T24 Dış Haberler

İsrail, Gazze’deki en büyük hastane olan El-Şifa’nın içinde operasyon düzenlediğimi açıkladı. 

Çarşamba erken saatlerde yapılan açıklamada İsrail ordusunun tıbbi kompleks içinde “belirli bir bölgede Hamas’a karşı titiz ve hedefli bir operasyon gerçekleştirdiği” belirtildi. 

Bu açıklamadan bir saat kadar önce, saat sabah 1.00 sularında Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın sözcüsü, İsrailli yetkililerin Gazzeli yetkilileri arayarak “ilerleyen dakikalarda El Şifa’ya bir baskın düzenleyeceklerini söylediklerini” aktardı. 

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın Genel Direktörü Dr. Munir el- Burş, Al Jazeera’ya yaptığı açıklamalarda İsrail güçlerinin kampüsün Batı tarafına baskın düzenlediğini bildirdi. Burş, “Büyük patlamalar var ve bizim olduğumuz bölgeye toz girdi. Hastanede bir patlama meydana geldiğine inanıyoruz” dedi. 

The Guardian’a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, operasyonun duyurulmasından sonra yaptığı açıklamada hastanenin içinde bir silahlı çatışma görmek istemediklerini söyledi. İsminin paylaşılmasını istemeyen Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, “Bir hastanenin havadan vurulmasını desteklemiyoruz ve masum, yardıma muhtaç, tıbbi yardım almaya çalışan insanların ortasında kalabileceğiz bir silahlı çatışma görmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

El-Şifa hastanesinin kaderi, son günlerde dünya gündeminin merkezinde yer aldı. Hastanede giderek kötüleşen şartlar, uluslararası medyada geniş yer buldu. 

İsrail ordusu, El Şifa’ya düzenlediği operasyonla ilgili açıklamasında baskını düzenleyen ekipte tıbbi personel ve Arapça konuşan kişiler de bulunduğunu, sivillerin zarar görmemesi için gerekli adımları atmakta olduklarını ifade etti.

İsrail, Hamas’ın El-Şifa Hastanesi’nin altındaki tünellerde bir komuta merkezi olduğunu ve hastaneyi askeri operasyonlarını gizlemek için kullandığını iddia ediyordu. Hamas bu iddiaları reddediyor. 

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, operasyonun düzinelerce asker tarafından düzenlendiğini ve ayrıca kampüse tankların girdiğini söyledi. Bakanlık sözcüsü, ilk bağlantıdan saatler sonra yaptığı açıklamada, “İşgal ordusu şimdi de bodrumda, arama yapıyorlar. Kompleksin içindeler, silah sıkıyorlar ve bombalama yapıyorlar” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pazar günü X platformu üzerinden paylaştığı bilgilere göre El-Şifa’da yatan 600 ila 650 arası hasta, 200 ila 500 arası sağlık çalışan ve bin 500 kadar da yerinden olmuş insan bulunuyordu.

Gazze hükümeti: Şifa Hastanesi’nin basılması savaş suçudur

Gazze Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, “İsrail, Şifa Hastanesi’nin direnişin sevk ve idare merkezi olduğunu ispat edemeyecek.” dedi.

Sevabite, İsrail işgal güçleri tarafından Şifa Hastanesi’ne baskın düzenlenmesinin bir savaş suçu olduğunu söyledi.

İsrail’in, Şifa Hastanesi’nin Gazze’deki direnişin sevk ve idare merkezi olduğunu ispat etmeye çalıştığını ancak bunda başarısız olacağını dile getiren Sevabite, “İşgal güçlerinin, hastaneye silahlar sokarak belirli şekilde düzenleyip görüntülerini çekeceği” tahmininde bulundu.

“Birkaç gün önce tüm uluslararası örgütlere ve Kızıl Haç’a Şifa kompleksindeki yaralıların kurtarılması için çağrıda bulunduk, ancak onlar yanıt vermeyi reddettiler ve kendilerini işgalin hedefleriyle aynı hizaya getirerek olup bitenlerin sorumluluğunu üstlendiler.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx