Rapor: İstanbulluların yarısından fazlası geçinemiyor

İstanbul Planlama Ajansı’nın raporuna göre İstanbulluların yarısından fazlası geçinemiyor. Katılımcıların yüzde 24,3’ü bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 11’i aslında pek geçinemediğini, yüzde 40,4’ü kıt kanaat geçinebildiğini belirtti.

İstanbul Planlama Ajansı, mayıs ayı “İstanbul Barometresi” raporunu yayımladı. Rapor, 2 Haziran – 13 Haziran 2023 tarihleri arasında 669 İstanbul sakini ile telefondan görüşülerek hazırlandı. Rapordaki sonuçlara göre mayıs ayının en önemli ev içi gündem maddesi cumhurbaşkanlığı seçimi oldu.

Katılımcıların ev içerisinde yüzde 48,6’sı 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimini, yüzde 34,5’i ise ekonomik sorunları konuştuğunu açıkladı.

Ev içi gündem seçim, İstanbul’un gündemi ise ekonomi

Katılımcıların yüzde 48,4’ü ekonomik sorunların mayıs ayında İstanbul’un gündemi olduğunu belirtti. İkinci sırada ise yüzde 18,5 ile 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimi yer aldı. Üçüncü sırada yüzde 12,3 ile Kamuya ait alanlardaki kaçak yapıların İBB tarafından yıkılması yer aldı.

Kredi kartı borcunun tamamını ödeyebilenler yarıdan az

Kredi kartı kullananların yüzde 48,1’i aylık kredi kartı borcunun tamamını, yüzde 35,2’si ise borcun asgari tutarını ödeyebildiğini belirtti. yüzde 6,1’i asgari tutar ile borcun tamamı arasında bir miktarda, yüzde 2,8’i asgariden az miktarda ödeme yapabildiğini belirtirken, yüzde 7,6’sı ise kredi kartı borcunu hiç ödeyemediğini ifade etti.

Yüzde 40,4’ü kıt kanaat geçinebiliyor

Mayıs ayında katılımcıların yüzde 24,3’ü bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, yüzde 11’i aslında pek geçinemediğini, yüzde 40,4’ü kıt kanaat geçinebildiğini, yüzde 24,1’i ise geçinebildiğini ve kenara da para koyabildiğini belirtti.

Mayıs ayında katılımcıların yüzde 30,1’i Türkiye ekonomisinin iyileşeceğini belirtirken yüzde 31,6’sı değişmeyeceğini, yüzde 38,2’sinin kötüleşeceğini belirtti. Türkiye’nin ekonomisinin iyileşeceğini düşünenlerin oranının Nisan ayında yüzde 48,5, kötüleşeceğini düşünenlerin oranının ise yüzde 19,8 olduğu görüldü.

İstanbul’un üç gündemi

Katılımcılara göre İstanbul’un ilk üç sorunu yüzde 60 ile sığınmacı ve mülteciler, yüzde 53,3 ile trafik ve yüzde 46,2 ile ekonomik sorunlar olarak belirlendi. Sığınmacı ve mülteciler bir önceki ay yüzde 49,2 ile son sıradayken Mayıs ayında bu oran yüzde 60’a çıkarak sığınmacı ve mülteciler ilk sırada yer aldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx