Türkiye’nin ilk uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER için tarih verildi!

Türkiye, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yeni bir hava savunma sistemi olan SİPER’i envanterine eklemeye hazırlanıyor. Türk Savunma Sanayii’nin öncü firmalarından ASELSAN tarafından üretilen SİPER, 150 km menzil mesafesi ile dikkat çekiyor ve 2024 yılı içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil edilmesi planlanıyor.

SİPER, kabul testlerine başlamış durumda ve ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, coğrafyamızın ‘Güçlü Ekonomi, Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye’yi” zorunlu kıldığını vurgulayarak, Türkiye’nin güvenliği için yerli ve milli çözümlerin önemine dikkat çekti. Akyol, “Bugün dünyanın son 30 yıldaki bütün çatışma alanlarının hepsi, etrafımızda cereyan ediyor.” ifadelerini kullanarak, Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarına yönelik yerli üretimlerin stratejik bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ilk uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER için tarih verildi!

SİPER’in 150 km menzil mesafesiyle önemli bir kapsama sahip olduğu belirtilirken, sistemin geliştirilmesinde kullanılan teknolojinin, ulusal güvenliği daha etkin bir şekilde sağlamaya yönelik olduğu vurgulanıyor. Türk savunma sanayisinin bu başarılı hamlesi, sadece askeri açıdan değil, aynı zamanda yerli üretimin ekonomik ve stratejik önemini vurgulayan bir adım olarak öne çıkıyor.

Ahmet Akyol, “Güçlü Türkiye” hedefi doğrultusunda, yerli savunma sanayisinin bu tür projelerle desteklenmesinin Türkiye’nin bağımsızlığına katkı sağlayacağını ve ulusal güvenliği daha etkin bir şekilde tesis edeceğini belirtti. Türkiye’nin, kendi savunma ihtiyaçlarını karşılamak ve güvenliği için yerli üretimlere verdiği önem, SİPER projesi ile bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx